Tarcza 3.0 już działa
Flickr.pl
Oktawian Góral - 18 Maja 2020

Tarcza 3.0 już działa. Znamy szczegóły. Nie wszyscy będą zadowoleni

Tarcza 3.0 już działa. Poznaliśmy szczegóły rządowej pomocy dla Polaków, którzy ucierpieli w wyniku zamrożenia gospodarki. Zmiany nie będą zadowalające dla wszystkich. Szczegóły zmian w artykule.

Tarcza 3.0 to kolejna już odsłona rządowej pomocy dla polskiej gospodarki. Jakie zmiany wnosi trzecia wersja tarczy wobec swoich poprzedniczek? Zmiany nie są tak radykalne, jak chwali się nimi rząd. Rozwiązania najnowszej tarczy antykryzysowej nie zadowolą wszystkich Polaków. Znamy szczegóły obowiązującego rozporządzenia.

Rząd w ostatniej chwili zmienił zakazRząd w ostatniej chwili zmienił męczący zakaz. Wiele osób odetchnie z ulgąCzytaj dalej

Jak przebiegło głosowanie?

Głosowanie nad Tarczą 3.0 odbyło się w zeszły czwartek, 14 maja. Posłowie debatowali nad poprawkami senatu. Oburzenie opozycji spowodował sposób debaty i głosowania nad poprawkami. Marszałek Sejmu, Ryszard Terlecki, zarządził, że posłowie nie będą głosowali nad każdą poprawką osobno, ale w blokach. Nie spodobało się to opozycji, padły bardzo ostre słowa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Jan Paweł II na niepublikowanych wcześniej zdjęciachNigdy niepublikowane wcześniej zdjęcia Jana Pawła II. Czwarte sprawia, że ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Finalnie głosowanie odbyło się blokach obejmujących poprawki, które rekomenduje rząd i poprawki, które rząd odrzuca. Z 87 zaproponowanych przez Izbę Wyższą parlamentu poprawek udało się przyjąć 40. Najbardziej zawiedzeni będą najubożsi, ponieważ rządzący odrzucili wniosek o wzrost zasiłku dla bezrobotnych. Co wnosi znowelizowana wersja tarczy antykryzysowej?

Tarcza 3.0: Ulgi w składkach

Jedną z zaakceptowanych poprawek są ulgi w składkach na ZUS dla samozatrudnionych. Co to oznacza? Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą będą mogły wykazać spadek obrotów w pierwszym miesiącu, za który składany jest wniosek. Dotychczasowe przepisy za punkt odniesienia przyjmowały luty. Dzięki tej zmianie większe grono osób będzie mogło ubiegać się o zwolnienie lub ulgę w składkach na ZUS. Wystarczy, że z powodu koronawirusa ponieśli stratę.

Tarcza 3.0 to także dobre wieści dla osób zatrudnionych w kulturze. Pracodawca, jeżeli jego działalność dotyczy pomnika historii lub miejsca wpisanego na listę UNESCO, ma prawo ubiegać się o dofinansowanie pensji dla swoich pracowników od państwa.

Według zapisów tarczy obcokrajowcom łatwiej także będzie dostać się do Polski. Sejm przyjął poprawkę, która w uzasadnionych przypadkach znosi konieczność osobistego stawiennictwa przy aplikowaniu o polską wizę. Jest to krok, który ma sprawić, że po zakończeniu epidemii łatwiej będzie odbudować gospodarkę rękoma imigrantów ze wschodu.

Posłowie poprali także zniesienie składek na ZUS dla jednoosobowych przedsiębiorstw za kwiecień i maj. Przedsiębiorcy nie muszą ich opłacać. A te opłacone będą zwracane.

Tarcza 3.0 a komunikacja elektroniczna

Niestety, nie wszystkie poprawki Senatu zostały przyjęte przez rządzących. Do największych rozczarowanych należą pracownicy branży turystycznej oraz bezrobotni. Rząd nie przyjął postulowanego podniesienia zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł. Odrzucone zostały także zapisy o zwolnieniu z VAT-u za zakupu produktów medycznych, środków ochrony osobistej oraz urządzeń i środków myjących dla szpitali czy domów pomocy społecznej. Odrzucono także postulowany przez branżę turystyczną zasiłek dla pracowników sezonowych, którzy w tym roku nie zarobią.

Wśród opozycji skandal wywołała przyjęta przez rząd nowelizacja zakładająca zmiany w wyborze prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według tarczy 3.0 prezes UKE będzie wybierany w konkursie, a do jego zatwierdzenia nie będzie konieczna zgoda senatu.

Dzisiaj grzeje:

1. Łukasz Szumowski podjął ostateczną decyzję. Wszystko zacznie się już 1 czerwca, duże zmiany

2. Andrzej Duda zaliczył gigantyczną wpadkę. Internauci są oburzeni jego zachowaniem

Tarcza 3.0 przewiduje także opłatę za serwisy VOD. Określany mianem "podatku od Netflixa" datek na rzecz państwa ma wynosić 1,5% przychodów platform streamingowych i będzie uiszczany przez ich właścicieli.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Została ogłoszona najmłodszą matką w historii. Aż ciężko uwierzyć ile miała lat, kiedy urodziła
  2. Z ostatniej chwili. Wiemy kto poprowadzi Polskę na Euro 2020. Przyszłość Jerzego Brzęczka przesądzona
  3. Tragiczna śmierć aktora "Na Wspólnej". Porażające informacje przekazał jego przyjaciel
  4. Ministerstwo przekazało bardzo ważną wiadomość. Ważne zmiany od soboty
  5. Wyniki sekcji 16-letniej Kornelii wywołują ciarki na plecach. Opisali ostatnie chwile nastolatki
  6. 72-latka znalazła w Biedronce górę pieniędzy. Były przeznaczone na ponury cel

Czterej pancerni i pies, wyznanie gwiazdoraGwiazdor "Czterech pancernych" i "Rancza" chciał umrzeć? Wyjątkowo smutne wyznanie, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: Gazeta Prawna

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News