Europejskie władze pomimo targających wspólnotą kryzysów postanowiły wybudować sobie nową siedzibę. Koszt budowy obiektu o powierzchni ponad 70 tysięcy metrów kwadratowych wyniósł kilkaset milionów euro.

„Europa” bo tak nazwano nową siedzibę władz Unii Europejskiej jest ulokowana w centrum dzielnicy europejskiej w Brukseli, naprzeciwko budynku Komisji Europejskiej. Powierzchnia obiektu to dokładnie 70 646 metrów kwadratowych. Całkowity koszt budowy początkowo miał wynieść 240 milionów euro ale ostatecznie zapłacono za nią ponad 321 milionów euro (z budżetu wspólnoty).

Władze Unii Europejskiej chwalą się jednak, że obiekt symbolicznie reprezentuje wartości wyznawane przez wspólnotę tj. tolerancję i różnorodność, które zawarte zostały m.in. w oknach użytych do budowy budynku – pochodzą one z krajów z całej Europy.

 – Zewnętrzną konstrukcję wykonano ze starych dębowych ram okiennych, pozyskanych z wyburzanych budynków z całej Europy. Te autentyczne stare ramy okienne, wygładzone, oczyszczone, odnowione, polakierowane i umieszczone w wielkich ramach ze stali nierdzewnej, utworzyły fasadę. Nie chodziło tylko o recykling materiałów, ale o złożenie hołdu dla europejskiego rękodzieła i kulturowej różnorodności – powiedział w rozmowie z mediami główny architekt budowy.

Nowa siedziba władz Unii Europejskiej zostanie oddana do użytku już w pierwszej połowie przyszłego roku.

https://www.youtube.com/watch?v=KxJaFxWPOQU

bh

...

Zobacz również