Tak PiS wygra wybory? Mają haczyk na kilka milionów Polaków

Tak PiS wygra wybory? Mają haczyk na kilka milionów Polaków

500 plus dla emerytów to pomysł Prawa i Sprawiedliwości, który od jakiegoś czasu wspominany jest tu i ówdzie. Czyżby to był haczyk na kilka milionów Polaków, który zapewni PiS-owi wygrane wybory oraz podbicie nowej ziemi, jaką są dla PiS samorządy?

500 plus dla emerytów to kolejny element kampanii wyborczej, która nabiera tempa. Przed nami cały maraton wyborczy, który zadecyduje o najbliższych latach rządów w Polsce. Obie strony zastanawiają się jak wygrać najbliższe wybory, czyli samorządowe. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości kluczem do sukcesu może być wyżej wspomniany element. Czy to "as w rękawie" Jarosława Kaczyńskiego? Ten as, może zapewnić prawie 9 milionów głosów, gdyż właśnie tylu na dzień dzisiejszy jest emerytów i rencistów w Polsce. Media zaznaczają, że tak liczna grupa przy urnach wyborczych może zapewnić sukces w najbliższych wyborach Prawu i Sprawiedliwości.

500 plus dla emerytów a budżet

Pomysł zastrzyku gotówki dla emerytów ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Na ten moment nie wiemy, jaki charakter miałby mieć nowy dodatek. Czy mówimy o zastrzyku co miesiąc, czy raz do roku oraz o jakiej dokładnie kwocie mowa. Media podają sumy od 100 do 500 złotych. Obojętnie o jakim systemie mowa, będzie to duże obciążenie dla budżetu. Ekonomiści szacują, że program ten może pochłonąć nawet 54 miliardy złotych rocznie! Z kolei socjolodzy uważają, że 500 plus dla emerytów jest kolejnym populistycznym chwytem władzy. Dodają również, że nie tędy droga. Ich zdaniem Polska nie zrobiła nic, by pomóc swoim emerytom, a ich liczba będzie ciągle rosnąć. Jak zauważają eksperci, nie mamy systemu opieki, którą mogliby być otoczeni na wzór Niemiecki czy Francuski. Ich zdaniem bardzo złe jest to, że nie czerpiemy z doświadczenia społeczeństw, które zaczęły się starzeć dużo wcześniej. Jednak nie wszyscy są przeciw. Profesor Kazimierz Kik podkreślił, że nawet jeśli 500 plus dla emerytów jest próbą przekupienia elektoratu, to jest to krok w dobrą stronę. Dlaczego? W jego ocenie to zrealizowanie zasady sprawiedliwości społecznej, która powinna dobrze działać.

Jak rząd teraz myśli o emerytach?

Aktualnie rząd wdrożył inne programy, mające na celu ułatwienie codziennej egzystencji emerytów i rencistów. Bardzo prężnie działa program, który do 2025 roku ma wyeliminować wszystkie przeszkody architektoniczne w przestrzeni publicznej. Z kolei zapowiadany program, który miał na celu doszkalać urzędników, na razie nie wszedł w życie. Ważnym programem jest również wspomaganie seniorów przy zakupie leków. Mimo że internauci zarzucają rządowi, że program ten oferuje leki, które na ten moment nie są zbyt potrzebne emerytom, to ministerstwo mówi, że lista środków refundowanych będzie stale rozszerzana. Zdaniem opozycji nowe 500 plus dla emerytów jest przekupywaniem elektoratu. Część z nich mówi nawet o "hucpie politycznej". Internauci są podzieleni w tej sprawie. Jedni uważają, że pomoc emerytom od państwa po prostu się należy, inni uważają że już otrzymują swoje emerytury i nie należy nic zmieniać.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kandydat na prezydenta Warszawy rezygnuje. Patryk Jaki ogłasza sukces
  2. 300 tys. Polaków dostanie specjalne emerytury. PiS zmieni prawo?
  3. Jarosław Kaczyński dba o swoich. Niewiarygodne jak nagrodził kierowcę
Następny artykuł