Tajfun Mangkhut sieje spustoszenie w Azji Wschodniej i na Pacyfiku. Z informacji rmffm24.pl i CNN wynika, że zabił już kilkadziesiąt osób. Sporą grupę ofiar stanowią górnicy, których uwięziło osunięcie się części góry na wyspie Luzon.

Tajfun Mangkhut uderzył na Filipiny w sobotę w nocy. Wietrzna zawierucha trwała 20 godzin. Przyniosła krajowi śmiertelne żniwo i niepoliczalne straty. W momencie uderzenia w ląd miał najwyższy, piąty stopień w skali Saffira-Simpsona. Stąd określony został mianem supertajfunu. Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała go za najsilniejszy cyklon tropikalny w tym roku. Jego siła spadła obecnie do dwójki. Wiatr zmierza już w stronę Chin, gdzie prawdopodobnie uderzy, jednak z dużo bardziej osłabioną skutecznością.

Tajfun Mangkhut – śmiertelne żniwo

Oficjalne źródła mówią o liczeniu strat. Dane mogą ulec zmianie, jednak już teraz bilans jest przerażający. RMF podaje, że doradca prezydenta Filipin, Francis Tolentino, poinformował o 33 ofiarach śmiertelnych i 56 zaginionych. Inne wskazania płyną od wojskowych. Szef dowództwa w Północnym Luzonie powiedział agencji Reutera, że ofiar jest co najmniej 19 więcej.

Jeszcze bardziej przerażającą liczbę przedstawił burmistrz miasta Itogon na wyspie Luzon. Jego zdaniem nie żyje już na pewno 100 osób, a szanse na odratowanie uwięzionych górników topnieją do zera… Zostali nieszczęśliwie uwięzieni w starym schronie po osunięciu się części góry w prowincji Benguet na wyspie Luzon. Stało się to zapewne na skutek uderzenia tajfunu.

Większość ofiar pochłonęły powstałe w wyniku ulew osuwiska. Trzeba do nich doliczyć tych, którzy przebywali w domach, które stały na linii supertajfunu.

Wiatr osiągał w porywach prędkość 255 km/h. Poza śmiercią przyniósł zniszczenie plantacji rolnych, terminalu lotniczego w mieście Tuguegarao, liczne powodzie i zalane ulice. W sieci pojawiły się nagrania z Filipin.

Władze ostrzegły należycie?

Marnym pocieszeniem w sprawie są deklaracje rządu Filipin. Ocenia on, że kraj był lepiej przygotowany na superburzę niż w poprzednich latach. Odpowiednio wcześniej odwoływano loty, zamykano szkoły, postawiono też w gotowości wojsko.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. USA: Ewakuacja MILIONA osób! Nadciąga gigantyczny kataklizm
  2. Makabra setki metrów pod ziemią. Nie żyje mężczyzna, trwa walka z czasem
  3. Wiatr będzie wiał 100km/h! Przerażające burze nadciągają nad Warszawę i inne metropolie
  4. To nie są żarty! W Polskę uderzy „Reinhold”, wiatr będzie przerażający

Myślałeś, że wiesz wszystko o piorunach? Te fakty tobą WSTRZĄSNĄ!


Fala upałów zalewa Polskę. Internauci nie wytrzymują [MEMY]