Na obszarze Polski jest ich zaledwie kilka tysięcy, ale mają wpływ na Kościół i, choć teoretycznie nie powinni, na politykę. Są częścią organizacji o długiej tradycji i konkretnej misji. Działania, jakie wykonują, często budzą kontrowersje. 

Chodzi o Zakon Rycerzy Kolumba, największą na świecie, katolicką organizację charytatywną o charakterze świeckim. Rycerze powstali w roku 1882 i dziś zrzeszają prawie 2 miliony mężczyzn. W Polsce, od momentu wejścia do kraju w 2006 roku, jest ich zaledwie około 2000.

Choć organizacja nie jest do końca jawna, bo przeprowadza tajne spotkania i inicjacje, to jej statutowe działania nie powinny wzbudzać szczególnego zainteresowania. Jest w końcu stowarzyszeniem charytatywnym, zajmującym się ewangelizacją i dotowaniem szczytnych celów.

Inaczej dzieje się w Polsce, gdzie członkami instytucji są obecni i byli posłowie oraz samorządowcy. Największą, jak dotąd, burzę wywołała sprawa zaangażowania podkarpackich Rycerzy w wizytę Donalda Trumpa w Warszawie, zainspirowane ogłoszeniem rzeszowskiej posłanki, Krystyny Wróblewskiej. Jej list odczytany został na mszy świętej w jednym z miejscowych kościołów. Spowodowało to liczne zapisy na wyjazd do stolicy i pomoc w tłumaczeniach.

Polityczne motywy działalności Rycerzy w Polsce nie podobają się amerykańskim przełożonym. Po którejś z kolei kłótni między rozpolitykowanymi Rycerzami zabroniono polskim agendom organizacji, używania jej godła i nazwy. Nie wpłynęło to zbytnio na postawy polskich Rycerzy.

Największy wpływ na władzę, Rycerze mają w samorządach. Tam dochodzi do motywowanych sympatiami i przynależnością partyjną roszad. I tak np. Okulski radny PiS i Rycerz Kolumba, Łukasz Kmita został szefem Krakowskiego KRUSU z racji swojej działalności polityczno-społecznej. Także obecny sekretarz stanu w MSZ, Jan Dziedziczak, zasiadał w warszawsko-praskiej radzie lokalnej Zakonu.

źródło: msn.com

...

Zobacz również