Kiedy ostatnie prace „Curiosity Rover” na Marsie ujawniły, że trzy miliardy lat temu w jednym z kraterów istniało jezioro, naukowcy bardzo zainteresowali się dalszymi badaniami nad jego strukturą. Teraz, dzięki nowoczesnej technologii, mogą już zdecydowanie lepiej scharakteryzować budowę oraz przeszłość tajemniczego odkrycia.

Wiadomo już, że ów jezioro podzielone było na dwie strefy. Płytka woda była znacznie bogatsza w utleniacze niż głębsze obszary zbiornika. Chociaż wydawać się to może nieważne, dla naukowców jest kolejnym przełomowym odkryciem.

– Zdajemy sobie sprawę, że w niektórych częściach zbiornika woda niosła więcej tlenu. Ma to znaczenie nie tylko w tym aspekcie, że wraz z głębokością zmieniał się poziom i jakość minerałów, ale również inna była zawartość tlenu. Może to sugerować pojawienie się życia w tym miejscu – opowiedział mediom Roger Wiens, badacz z Los Alamos National Laboratory, który pracował przy tym odkryciu. Dodał także, że ów jezioro na Marsie ma bardzo wiele wspólnego z tymi, które powstały na Ziemi.

– To były bardzo różne, współistniejące środowiska w tym samym zbiorniku wodnym. Ten typ stratyfikacji jest cechą jezior na Ziemi, a teraz znaleźliśmy to samo na Marsie. Zróżnicowanie środowisk w tym miejscu mogło dać wiele możliwości przetrwania różnego rodzaju mikrobów –  stwierdził Joel Hurowitz z Uniwersytetu Stony Brook, który był głównym autorem przełomowego raportu. Jak więc widać, mimo iż Mars wciąż pozostaje dla naukowców wielką zagadką, są oni w stanie badać go i odkrywać na tyle, aby wciąż zdobywać nowe informacje, które pozwolą człowiekowi jeszcze skutecznie poznawać kosmos.

Fot. NASA
Fot. NASA
Fot. NASA

...

Zobacz również