Tadeusz Rydzyk dotacje
ALEX MARCINKOWSKI/East News
Joanna Szwalikowska - 6 Stycznia 2021

Tadeusz Rydzyk dostanie od państwa ponad 80 mln zł. Decyzja zapadła po cichu tuż przed nowym rokiem

Tadeusz Rydzyk stopniowo buduje swoje imperium. Obecnie trwają prace nad budową muzeum „Pamięć i Tożsamość”. Jak wynika z najnowszego rozporządzenia dotyczącego wydatków z budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, na ten cel ma trafić ponad 80 mln zł.

Ojciec Tadeusz Rydzyk zadecydował, że w muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II zostanie upamiętniona nie tylko historia chrześcijaństwa i spuścizna Jana Pawła II, lecz również ekspozycja, skupiająca się na działalności osób, które znacznie wpłynęły na to, że Polska jest katolicka.

Tadeusz Rydzyk otrzyma ponad 80 milionów złotych z budżetu państwa

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II nieustannie otrzymuje kolejne dotacje na budowę. Już w sierpniu zapowiadano przeznaczenie dodatkowych pieniędzy w kwocie 1,8 mln zł na ten cel. Informacja ta wyszła na jaw dopiero po interpelacji poselskiej. Dodatkowy przelew uzasadniano „koniecznością sfinansowania budowy przyłącza ciepłowniczego”.

Przed Nowym Rokiem wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego, weszło ono w życie 30 grudnia 2020 roku. W przedstawionym wykazie znajdują się dwie pozycje wskazujące na dotację na rzecz „Muzeum Rydzyka”.

Pani Jadwiga nie może chodzić, cały czas cierpi. Niewiarygodne, jak ją potraktowała służba zdrowiaPani Jadwiga nie może chodzić, cały czas cierpi. Niewiarygodne, jak ją potraktowała służba zdrowiaCzytaj dalej

W wykazie dotyczącym planowanych wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego pod punktem 223 znajduje się: Budowa siedziby stałej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Planowany wydatek na ten cel to ponad 24 miliony złotych.

Pod punktem 228 pojawiło się z kolei: Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu, co z kolei ma wynieść aż 60 milionów złotych.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, z pieniędzy podatników przeznaczone zostanie aż ponad 80 milionów złotych na budowę wspomnianego muzeum. Przypomnijmy, w 2018 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecywało na ten cel przeznaczyć 70 milionów złotych. Kwota miała zostać przekazana w trzech transzach, a muzeum miało oddane do użytku w 2020 roku.

Na mocy umowy podpisanej przez resort w 2018 roku, państwo miało przekazać kolejno: w 2018 r. - 5 mln zł, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł. Przedłużające się postępowanie przetargowe sprawiło, że nie wykorzystano dotacji w 2018 roku. W kwietniu 2019 natomiast ministerstwo ogłosiło, że inwestycja zostanie sfinansowana na kwotę 117 mln zł.

Zgodnie z ustaleniami „Wirtualnej Polski” w 2019 roku przeznaczono 38 mln 540 tys. zł na muzeum, w 2020 ponad 64 mln, z kolei w 2021 roku planowano - 14 mln 728 tys, zł. Wartość całej inwestycji w całości miała wynieść 144 mln 771 tys. zł brutto.

- Muzeum "Pamięć i Tożsamość" wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - twierdził Piotr Gliński, uzasadniając i usprawiedliwiając przekazanie gigantycznych pieniędzy na ten cel ojcu Tadeuszowi Rydzykowi oraz jego współpracownikom.

budżet

Fot. Dziennik Ustaw/Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Money, Onet, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News