Ostatnie słowa biskupa Pieronka przed śmiercią. Nie bał się tego powiedzieć

Ostatnie słowa biskupa Pieronka przed śmiercią. Nie bał się tego powiedzieć Źródło: Fot. YouTube/dlaCiebieTV

Tadeusz Pieronek zmarł w czwartek w Krakowie w wieku 84 lat. Ceniony przez przedstawicieli różnych środowisk, nie bał się wyrażać własnego, nawet najbardziej kontrowersyjnego zdania. W jednej z ostatnich medialnych wypowiedzi duchowny zaszokował jasnym postawieniem sprawy.

Tadeusz Pieronek przez lata działał w polskim Kościele katolickim. Święcenia uzyskał w 1957 roku i szybko awansował w hierarchii. W latach 1998-2004 kierował Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, obecnie noszącą nazwę Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Przez lata zasiadał także w Konferencji Episkopatu Polski, której w pewnym okresie nawet przewodniczył. Reprezentował postępowy i proeuropejski nurt w polskim Kościele. Żal z powodu jego odejścia wyraził m.in. Donald Tusk.

- Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się - napisał na Twitterze szef RE.

Protest niepełnosprawnych zaszokował Pieronka

Wiosną tego roku polską polityką wstrząsnął trwający około miesiąca protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów i rodziców w gmachu Sejmu RP. Iwona Hartwich i jej Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych domagał się podniesienia świadczeń socjalnych i lepszej opieki ze strony państwa. W tamtym czasie PiS miał możliwość wykazania się, ale szansę tę zmarnował. Do protestujących wyszła niemal jedynie Elżbieta Rafalska, a nie Jarosław Kaczyński czy Beata Szydło, jak prosiła strona strajkująca.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Biskup Tadeusz Pieronek wypowiedział wówczas kilka ostrych słów pod adresem obozu władzy, które odbiły się szerokim echem w mediach w całym kraju. Duchowny mocno uderzył w ekipę Kaczyńskiego i jego samego.

Tadeusz Pieronek ostro o PiS

Gdy protest trwał już kilka tygodni, Wirtualna Polska poprosiła o komentarz do sprawy Tadeusza Pieronka. Mało kto spodziewał się, że słowa, które padły z jego strony, będą tak ostre. Duchowny stwierdził brak człowieczeństwa u polityków Zjednoczonej Prawicy dodając, że dla PiS i jego koalicjantów najbardziej na rękę byłaby śmierć protestujących i wszystkich niepełnosprawnych w ogóle. - Nie ma gorszej rzeczy, jak gnębić ludzi głodem i niemożliwością przeżycia. Oni są upośledzeni przez to, że są chorzy i niepełnosprawni. Zalicza się ich do kategorii tych, którzy mogą wegetować i ostatecznie umrzeć. To by było najlepsze dla rządzących. To jest świadectwo wielkiego braku człowieczeństwa u tych, którzy rządzą - powiedział Pieronek.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Bestialskie MORDERSTWO policji. Tłumy ludzi protestują na ulicach
  2. Piesek cały trząsł się z zimna. Nagle podszedł do niego mężczyzna i zrobił coś niespodziewanego
  3. Donald Tusk będzie miał wyjątkowe święta. Jarosław Kaczyński może mu tylko pozazdrościć!
  4. Czy koty wyczuwają choroby? Wszystko, co trzeba wiedzieć
  5. Joanna Kulig: mąż aktorki to znany reżyser. Jak wygląda?
źródło: wiadomosci.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News