Szwecja: Uchodźca pomylił pociągi. Władze odebrały mu prawo do pobytu

Szwecja: Uchodźca pomylił pociągi. Władze odebrały mu prawo do pobytu Źródło: źródło: facts.co, typepad.com

17-letni imigrant z Erytrei, Robert Kidane, poprzez niewinną pomyłkę zaprzepaścił możliwość otrzymania prawa azylowego. Kidane pomylił pociąg, którym uczęszcza do szkoły z pociągiem jadącym do Danii.

Nastolatek wsiadł do złego pociągu w miejscowości Osby, by udać się w podróż do Vellinge, gdzie chodzi do szkoły. Kidane pomylił jednak składy i wsiadł do tego, który jechał do Danii. Niestety, zorientował się kiedy było za późno.

Kidane ubiegał się już przeszło rok o azyl w Szwecji i czekał na wydanie decyzji w tej sprawie. Być może nie zaprzepaściłby tego, gdyby nie nagłośnił sprawy swojej pomyłki. Chłopak zgłosił się jednak na posterunek policji, gdzie zawiadomił o tym, że pomylił pociągi.

Policjanci zatelefonowali natomiast do ośrodka dla uchodźców w Vellinge, gdzie Kidane jest zarejestrowany. Personel placówki zwrócił się zaś do prawnego opiekuna 17-latka, Thorilda Hamforsa. Hamfors pomyłkę imigranta z Erytrei zgłosił Agencji Migracyjnej, czym wyrządził chłopakowi niedźwiedzią przysługę.

Szwedzka Agencja, działając wedle prawa, anuluje teraz prośbę o azyl wystosowaną przez 17-letniego Kidane, gdyż ten opuścił terytorium kraju. Jeśli chłopak wróci do Szwecji, będzie musiał ubiegać się o pobyt przez kolejny rok. Według nowego prawa azylowego, chłopak nie będzie mógł już prosić o pobyt stały. Nowe przepisy w tej materii pozwalają mu na ubieganie się jedynie o pozwolenie na pobyt tymczasowy.

Decyzja Agencji Migracyjnej wywołała niemałe oburzenie wśród mieszkańców Vellinge. Mikael Kinning z lokalnej placówki Czerwonego Krzyża oskarżył urzędników o brak empatii.

"Temu, kto podjął tę decyzję, zabrakło empatii. Nastolatek chodzi do szkoły w Vellinge, ma wsparcie rodziny, która się nim opiekuje, ma tu dom" - mówi Kinning.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: rp.pl pt Następny artykuł