Szwecja: Muzułmański polityk Zielonych nie podał ręki kobiecie i odchodzi przez to z partii

Szwecja: Muzułmański polityk Zielonych nie podał ręki kobiecie i odchodzi przez to z partii Źródło: źródło/wikimedia.org

Członek szwedzkiej Partii Zielonych odchodzi z polityki. Yasri Khan, opuścił partię po zamieszaniu jakie wywołała jego odmowa uściśnięcia ręki kobiecie. Odmówił bowiem podania ręki dziennikarce. Stwierdził wtedy, że byłoby to sprzeczne z islamem, który wyznaje.

Do sytuacji, podczas której odmówił wyciągnięcia ręki w stronę kobiety, doszło w zeszłym tygodniu. Wtedy to Khan wizytował w TV4, gdzie miał udzielić wywiadu. Na samym jego początku odmówił podania ręki dziennikarce. Wywołało to niemałe kontrowersje.

Zamiast podania ręki Khan położył swoją dłoń na sercu. Jak później określił na falach jednej ze stacji radiowych, "można się witać na różne sposoby, ale najważniejszy jest szacunek".

"Ludzie mogą witać się na różne sposoby. Najważniejsze to okazywać sobie szacunek" - powiedział Yasri Khan.

Na nieszczęście Khana, inni członkowie Partii Zielonych ostro skrytykowali jego działanie. Posłanka Stina Bergström stwierdziła, że nie ma miejsca w Partii dla kogoś, kto nierówno traktuje mężczyzn i kobiety.

"To niedopuszczalne. Nie możemy mieć w partii członka, który nie chce witać kobiet w taki sam sposób, w jaki wita mężczyzn" - mówiła Bergström.

Po fali krytyki jaka spłynęła na Khana, ten zdecydował się opuścić świat polityki. Mężczyzna stwierdził, że nie ma zamiaru być "rozrywką dla mediów". Oświadczył też, że "przy obecnym klimacie politycznym zaczął się zastanawiać, czy polityka jest właściwym zajęciem dla niego".

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO
Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: rp.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News