Szwedzka młodzież znalazła sposób na to, by obejść zakaz spożywania alkoholu przed osiągnięciem dozwolonego wieku. Młodzi Szwedzi upijają się żelem do mycia rąk. Proceder wyszedł na jaw po tym, jak do szpitali trafili nieletni po zatruciu alkoholem.

Żeby kupić alkohol w Szwecji, trzeba mieć ukończonych 20 lat, choć niektóre bary sprzedają go klientom, którzy mają lat 18. Poza barami alkohol można kupić jedynie w państwowych monopolach Systembolaget. Młodzieży udało się jednak obejść prawo.

Szwedzcy funkcjonariusze zajęli się sprawą nieletnich, którzy trafili do szpitala w związku z zatruciem alkoholowym. Okazało się, że popularne wśród młodzieży jest zakupowanie żelu do mycia rąk, który służy za trunek. Żel taki zawiera bowiem spory procent alkoholu w związku z zagrożeniem świńską grypą.

Od teraz apteki w południowo-zachodniej Szwecji mają zakaz sprzedaży samoobsługowej. Z racji, że częstymi klientami takich placówek była młodzież kupująca żele do mycia rąk, towar ten przeniesiono za ladę. Choć zakaz nałożono tylko na apteki w regionie Värmland, wszystkie inne placówki w kraju prewencyjnie poddały się nowemu prawu.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: rp.pl
pt

Zobacz również