Szpital czasami staje się niechcianym drugim domem zarówno dla pacjentów, jak i ich najbliższych. Dłuższe pobyty w szpitalu mogą odcisnąć swoje piętno nie tylko na psychice, ale też na finansach. Na szczęście, rząd planuje znieść ważną opłatę w służbie zdrowia.

Szpital w wielu przypadkach pociąga za sobą dłuższy pobyt zarówno chorego, jak i jego najbliższych. W licznych placówkach rodzice chcący zostać przy swoich chorych dzieciach muszą uiszczać czasami niemałe opłaty. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił jednak, że sytuacja ma ulec zmianie.

Szpital pobiera opłatę za nocleg od rodziców chorego dziecka

Opłaty za pobyt rodziców przy chorym dziecku są ustanawiane indywidualnie przez każdą placówkę zdrowia. Dyrektorzy szpitali przyznają, że wszystko wynika z braku refundacji pobytu najbliższych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jednak w jaki sposób wyliczane są kwoty? Administracje placówek biorą pod uwagę koszty m.in. eksploatacji pomieszczeń szpitalnych i wyposażenia. Nie bez znaczenia są również ceny dodatkowych kompletów pościeli czy środków czystości.

Dla przykładu, w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Brudzińskiego w Warszawie dobowy koszt pobytu rodzica przy chorym dziecku wynosi 15,92zł, co miesięcznie daje koszt ponad 230 złotych.

– Opłata ustalona jest za każdą rozpoczętą dobę pobytu osoby bliskiej i zawiera opłatę za pościel, zużycie mediów, środki czystości. Doba rozpoczyna się od godziny 15:00 – możemy przeczytać na stronie szpitala.

W innych placówkach kwoty mogą być zdecydowanie wyższe. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, rodzice muszą liczyć się z kosztem nawet 25 złotych za wynajęcie łóżka.

Rząd zniesie opłaty za pobyt w szpitalu?

Rodzice chorych dzieci z nadzieją patrzą w kierunku Sejmu. Rząd zapowiedział, że chce wprowadzić zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która jest podstawą dla szpitali do żądania zapłaty za nocleg rodziców. PiS otwarcie przyznaje, że planuje znieść taką opłatę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ciężko chore gwiazdy. Zmagają się z okropną chorobą każdego dnia

Problem wydaje się być na tyle ważny i powszechny, że specjalny apel o zniesienie opłat wystosował na początku roku Rzecznik Praw Dziecka. Do prośby szybko dołączyli politycy. Pojawiła się nawet interpelacja poselska w tej sprawie złożona przez Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej.

– Obecnie prowadzone są prace legislacyjne nad stosowną w tym zakresie zmianą ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (…) Należy zwrócić uwagę, że pobyt osoby bliskiej w szpitalu przyspiesza proces leczenia dziecka, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, co może skutkować skróceniem czasu hospitalizacji – przyznaje wiceminister zdrowia Józef Szczurek.

Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Ministerstwo Zdrowia póki co nie podaje konkretnej daty. Pacjenci mają nadzieję, że nie czekają na nich kolejne opóźnienia, ponieważ pierwsze informacje o planowanych zmianach w ustawie pojawiły się jeszcze w kwietniu.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Tragiczny bilans. Nie dopuść, by to stało się twojemu dziecku 
  2. Kaczyński klaskał, Jaki podskakiwał. Hip-hopowa impreza PiS hitem sieci 
  3. Natalia Siwiec cierpi na poważne zaburzenie psychiczne? Ostatnie zdjęcie wywołało spekulacje 

Pierwsze objawy choroby Przybylskiej były niegroźne. Tak możesz się przed nią uchronić

Zobacz również