Szokujący raport WWF: Do 2020 roku wyginie 2/3 dzikich zwierząt

Szokujący raport WWF: Do 2020 roku wyginie 2/3 dzikich zwierząt Źródło: źródło: wikimedia.org/Kevin Pluck/Jik Jik

Najnowszy raport WWF nie napawa optymizmem. Wręcz przeciwnie - przedstawione w nim informacje są przytłaczające. Według ekspertów, w przez ostatnie 42 lata z powierzchni Ziemi zniknęło aż 58% żyjących dziko zwierząt. Ma być jednak jeszcze gorzej.

Działalność człowieka to główny powód, dla którego masowo wymiera dzika fauna naszej planety. Generowanie zanieczyszczeń, niszczenie naturalnych środowisk, ocieplanie klimatu, a także kłusownictwo mają doprowadzić do tego, że w 2020 roku na naszej planecie pozostanie jedynie 1/3 zwierząt, które żyły tu jeszcze przed 1970 rokiem.

Zdaniem WWF największe szkody zwierzętom wyrządza przekształcanie ich środowisk w miasta i pola uprawne. Na drugim miejscu znajduje się zaś kłusownictwo i masowa konsumpcja mięsa, przez które 300 gatunków jest na granicy wymarcia. Zwierzęta te są po prostu zjadane przez ludzi.

Także tworzenie tam i pobór słodkiej wody jest groźny dla zwierząt, których środowiskiem życia są właśnie akweny. Od 1970 roku aż 81% populacji zwierząt zamieszkujących zbiorniki ze słodką wodą wymarło na skutek działalności człowieka. Przyczyniły się też do tego zanieczyszczenia, które człowiek często bezrefleksyjnie wprowadza do wody - mowa tu o potężnym zaśmieceniu wód Ziemi plastikiem.

Co ciekawe, nawet tak pozornie nieszkodliwe działania jak transport żab i traszek może być śmiertelnie szkodliwy dla zwierząt. Przenoszony podczas transportu szczep grzyba doprowadził do wymarcia ogromnej ilości płazów, których liczebność w ostatnich latach spadła najbardziej.

Mike Barrett, dyrektor do spraw naukowych WWF jest zdania, że masowe wymieranie zwierząt i wyraźne przekształcanie naszej planety to znaki, że w epoce dziejów nastał nowy okres - antropocen.

 - Ten raport pokazuje szokujące dane na temat tego, w jakim punkcie się znajdujemy. To jednak bardzo ważne, żeby się nie załamywać i nie wpadać w rozpacz, bo nie ma na to czasu, musimy natychmiast zacząć działać. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie stworzyć system, który pozwoli nam na przetrwanie antropocenu, musimy tylko znaleźć wolę polityczną, żeby szukać skutecznych rozwiązań - podkreślił Barrett.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: strajk.eu pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News