Od kiedy kontrowersyjna ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Sejmu, pod parlamentem trwają manifestacje a oponenci wprowadzanych przez PiS zmian wyrażają głośno swoje niezadowolenie. Jeden z nich udzielił nam wypowiedzi, za którą niektórzy postawiliby go przed sądem.

Marcin Skubiszewski należy do KOD Mazowsze. Podobnie jak inni członkowie jego ugrupowania demonstrował w piątek pod Sejmem. Wyrażał swoje niezadowolenie ze zmian wprowadzanych w sądownictwie. Dla przypomnienia – nowa ustawa autorstwa PiS zakłada, że niemal wszyscy obecni sędziowie SN mogą w trybie natychmiastowym przejść w stan spoczynku.

Skubiszewski posunął się jednak o krok dalej w swoich postulatach. W rozmowie z nami przyznał, że do obalenia rządu PiS może dojść siłą. „Puczu” dokonać miałyby osoby, które w pewnym momencie dołączą się oponentów PiS.

Czy oni te władzę wyrzucą idąc pod sejm w liczbie miliona, czy do tego będzie potrzebne użycie siły, czy to się odbędzie bez ofiar czy z ofiarami – nie wiem – ale to się odbędzie – powiedział Skubiszewski.

Nasz rozmówca, pytany o potencjalne ofiary zmiany władzy nie wykluczył, że.. ktoś może zginąć.

No to ja teraz mówię całkiem poważnie, to można potraktować źle, ale to się liczy statystycznie, wyobraźmy sobie że byśmy wprowadzili wspaniałe ustawy, polepszające bezpieczeństwo na drogach ale te ustawy byłyby tak kontrowersyjne, że by były zamieszki, w których zginie 50 osób, ale wskutek tych ustaw w ciągu kolejnego roku 500 osób by miało uratowane życie na drogach – wyliczał Skubiszewski.

Słowa członka KOD przez wiele osób oceniane są jako skandaliczne. Niektórzy widzieliby go nawet przed sądem.

Ten przekaz jest po prostu okropny, ci ludzie zzakładają że mogą być ofiary (…) ten człowiek za te słowa w moim odczuciu powinien odpowiadać karnie – powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, Andrzej Dera dla TVP Info.

...

Zobacz również