Każdy uczeń będzie miał zapewnioną opiekę dentystyczną!

Każdy uczeń będzie miał zapewnioną opiekę dentystyczną! Źródło: Pixabay/Jarmoluk

Szkoła powinna zapewnić podopiecznym całościową opiekę pod nieobecność rodziców lub często zamiast nich. Wielu uczniów pochodzi z ubogich domów, gdzie ich potrzeby zdrowotne są zaniedbywane. Nowe rozporządzenie ma ocalić uzębienie młodych obywateli.

Szkoła to często jedyne miejsce, w którym dziecko spotyka się z zainteresowaniem. Zadaniem placówki jest zapewnienie podopiecznym rozwoju, zadbanie o ich intelekt i sprawność fizyczną. Prezydent Andrzej Duda poszedł o krok dalej, uznając, że to idealne miejsce do zapewnienia młodym Polakom opieki zdrowotnej.

Każde dziecko powinno być otoczone taką samą troską ze strony państwa

Co prawda, w większości szkół można już skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej lub higienistki. Najgorzej jest w małych oraz wiejskich placówkach edukacyjnych, gdzie fundusze na wyposażenie są bardziej ograniczone. Dotychczasowe usługi nie są zdaniem prezydenta wystarczające. Podpisana przez niego ustawa o świadczeniach zdrowotnych ma na celu zwiększenie zasięgu pomocy dzieciom. Do tej pory nie każde z nich miało równy dostęp do opieki medycznej, co jest rażąco niesprawiedliwe.

W rozporządzeniu umieszczony został także zapis o konieczności zapewnienia uczniom konsultacji dentystycznych. Lekarze powinni znajdować się w specjalnie utworzonym gabinecie. Jeżeli dyrekcja nie byłaby w stanie zapewnić takiego pomieszczenia, dziecko mogłoby się udać do tzw. dentobusów lub punktów medycznych w pobliżu placówki. Nie rozstrzygnięto jeszcze kto ma pilnować tego, by dziecko stawiło się na wizytę. Świadczenie ma być darmowe, finansowane z NFZ.  To milowy krok w walce o zdrowe życie społeczeństwa.

Szkoła oferowała kiedyś opiekę dentystyczną, to były dobre czasy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Starsze pokolenia wspomina, że kiedyś obecność lekarza-dentysty w szkole była czymś naturalnym. Uważają że regularne kontrole zapewniły im zdrowe i mocne zęby na długie lata:

-Dentysta robił zęby czy się chciało, czy nie. Będąc dorosłym nie ma się czasu i pieniędzy, żeby regularnie chodzić do dentysty. Gabinety stomatologiczne w szkołach i zakładach pracy były ratunkiem, teraz coraz więcej młodych ludzi chodzi bez zębów- przypomniał jeden z internautów, który niegdyś korzystał ze świadczenia.

Współcześnie, gdy uczniowie mają nieograniczony dostęp do słodyczy, ryzyko próchnicy jest o wiele większe. Oprócz efektywnego leczenia zębów ważna jest profilaktyka i odpowiednie odżywianie.

Rozporządzenie zostało już podpisane, lecz wejdzie w życie dopiero z dniem 1 lipca 2019 r. Ostatnio uchwalono również nowelizację ustawy. Dzięki niej szpitale nie mogą pobierać dodatkowych opłat od dorosłych towarzyszących schorowanemu dziecku lub niepełnosprawnej osobie. Przez wiele lat dochodziło na tym tle do absurdalnych sytuacji - rodzice musieli płacić za miejsce do siedzenia czy korzystanie z bieżącej wody i prądu. Internauci doceniają gest Andrzeja Dudy, mają nadzieję, że jest to realna pomoc, a nie chwyt przedwyborczy. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Barbary Brylskiej zginęła tragicznie. Aktorka do dziś ją opłakuje
  2. Okropna katastrofa lotnicza! Właśnie zginął kochany przez miliony muzyk
  3. Zmarł, tragiczne informacje Polsatu z rana. Nie zauważył, co jest po lewej
  4. Straszna katastrofa lotnicza! Nie żyje legendarny muzyk, którego kochały miliony
  5. Marta Kaczyńska wprawiła wszystkich w osłupienie. Internauci nie wierzyli w to, co zobaczyli na zdjęciu
  6. Stan byłego męża Rozenek jest fatalny. Najnowsze zdjęcia ze szpitala są porażające, nie może chodzić i mówić

Źródło: Onet

Następny artykuł