Szkoła i lekcje religii
youtube.com/ Joanna Apanasewicz
Mateusz Wysokiński - 17 Września 2019

Coraz mniej dzieci chodzi na religię. Przyczyna? Reforma edukacji wprowadzona przez PiS

Polska szkoła zmaga się obecnie z dość dużymi problemami. Reforma edukacji zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość sprawiła, że lekcje w tym roku szkolnym kończą się wyjątkowo późno. Swoje zażalenia składają nie tylko chodzący do szkół uczniowie i rodzice, ale także nauczyciele katechezy, którzy coraz częściej nie mają kogo nauczać.

Szkoła miała funkcjonować w jak najlepszym porządku. Minister edukacji Anna Zalewska w momencie wprowadzania nowych przepisów, kasujących m.in. gimnazja mówiła o tym, że reforma nie odbije się na zwykłych uczniach i nauczycielach. Niestety, zapewnienia byłej już szefowej resortu nie odnoszą się do rzeczywistości, a ofiarami nowego systemu stali się także nauczyciele religii, którzy zgłaszają problemy ze znalezieniem chętnych do nauczania.

Szkoła bez religii. Uczniowie rezygnują z nauczania

Powodem rezygnacji uczniów z chodzenia na katechezę są dwa czynniki. Z jednej strony, laicyzujące społeczeństwo, a z drugiej chodzi o fakt umiejscowienia lekcji religii na pierwszej, bądź ostatniej godzinie lekcyjnej. Uczniowie siedzący do 20:00 w szkole nie mają często siły i czasu, aby być na lekcjach, stąd też składają podania o rezygnację z nauczania.

Mąż odkrył prawdęJego żona wieczorami była strasznie zmęczona. Dopiero, kiedy mąż zobaczył nagranie, cała prawda wyszła na jawCzytaj dalej

- Rzeczywiście, zdarzają się takie sytuacje, że uczniowie rezygnują z religii. Ale z tak dużą skalą spotykamy się po raz pierwszy w tym roku. Nigdy dotąd nie dotyczyło to całych klas [...] To, czy dziecko będzie chodziło na religię, oczywiście zależy od rodziców. Ale wielu z nich woli, żeby dziecko, które i tak ma lekcje do późna, wróciło do domu godzinę wcześniej - w rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dominika GwitDominika Gwit schudła 50 kg! Niesamowita metamorfoza aktorki, oto prosty przepis na sukcesCzytaj dalej

Kuria będzie interweniować

Obecny stan rzeczy nie podoba się szefostwu polskiego Kościoła, które zamierza rozmawiać z rządzącymi o lekcjach religii w szkołach. W nowym systemie pracę tracą przecież księża, którzy przez lata nauczali, a teraz dochodzi do sytuacji, w których często nie mają już kogo.

Dzisiaj grzeje:

1. Agnieszka Woźniak-Starak chciała zajść w ciąże z Piotrem?! Jej słowa łamią serce
2. Był gwiazdą seriali emitowanych na TVP i Polsacie. Aktor przegrał walkę ze śmiertelną chorobą

Czy dojdzie do kompromisu władz i Kościoła? Możliwe, że trzeba będzie ograniczyć lekcje katechezy z dwóch w tygodniu do jednej. Tak zrobiono, chociażby w Poznaniu w celu ułożenia lepszego planu lekcji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Za przeprowadzkę do Włoch dadzą nawet 110 tys. zł. Jest jeden haczyk
  2. Kochanka męża zmarła i zostawiła mu maleńkie dziecko. Mężczyzna chce je wychować razem z bezpłodną żoną
  3. Ofiara bogacza przerwała milczenie. "Byłam gwałcona nawet trzy razy dziennie"
  4. Kobieta pomyłkowo wysłała SMS na zły numer. Za nic nie mogła przewidzieć wydarzeń, które wydarzyły się chwilę później
  5. Lech Wałęsa zaatakowany w warszawskim hotelu. Interweniowała ochrona, doszło do pobicia

Córka znosiła obelgi przez sporą część swojego życia.Rówieśnicy okrutnie nabijali się z twarzy ich córki. 25 lat później nie było im już do śmiechuCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News