To wszystko mogło się potoczyć inaczej. Kuba Błaszczykowski zmarnował rzut karny, aczkolwiek interwencja bramkarza reprezentacji Portugalii naruszyła przepisy obowiązujące golkiperów.

Kibice zauważyli, że bramkarz reprezentacji Portugalii, Rui Patricio, podczas wykonywania rzutu karnego przez Kubę Błaszczykowskiego, opuścił linię bramkową i wyszedł do przodu. Tego typu zachowania są obecnie zabronione w związku z tym, iż dekoncentrują zawodników, a przede wszystkim znacznie ułatwiają bramkarzom interwencję. Chociaż to m.in w ten sposób Jerzy Dudek bronił pamiętne karne w meczu FC Liverpoolu z AC Milanem w finale Ligi Mistrzów.

To jednak historia. Teraz sędziowie starają się egzekwować zakazy. Jednakże, już w czasie tego Euro doszło do kompromitującej pomyłki sędziów podczas rzutu karnego wykonywanego przez Sergio Ramosa (Hiszpania) w przegranym spotkaniu z Chorwacją.

Sędzia Felix Brych mógł zarządzić powtórne wykonywanie rzutu karnego przez Kubę Błaszczykowskiego, ale tego nie uczynił. Wyjście z linii było mniejsze niż w meczu Hiszpanii z Chorwacją, więc arbiter mógł go nie zauważyć. Niestety, teraz pozostaje gdybanie co byłoby gdyby karny został powtórzony. Oczywiście teraz nic nie można już zrobić, a Portugalia zagra w półfinale Euro 2016.

– Przepis wyraźnie mówi, że bramkarz nie może zrobić kroku w przód przed strzałem, natomiast może ruszać się w bok. Czasami dzieje się to tak szybko, że sędziowie nie reagują, bo nie mają szans zauważyć tego. Jeżeli tak było teraz, karny według przepisów powinien zostać powtórzony – komentuje były bramkarz, Radosław Majdan.

https://youtu.be/-yddUhrCCtg


Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...

Zobacz również