Marcin Wolski to dziennikarz, któremu trudno odmówić wielkiego doświadczenia. Choć jest ono głównie radiowe, Wolski został niedawno szefem TVP 2, w związku z czym udzielił wywiadu Dziennikowi Gazecie Prawnej. 

Podczas wywiadu dyrektor mówił o swojej pracy i wizji TVP 2, jednak nie obyło się bez dużej dawki polityki oraz kontrowersji. Marcin Wolski nie przebierał w słowach krytykując opozycję oraz wychwalając władzę. Wśród internautów najwięcej szumu zrobiły jego „historyczne porównania”, za pomocą których obrazował swoją wizję ostatnich lat polskiej polityki. Wolski porównał między innymi dyskryminację rządów PO do tej, którą stosowała… III Rzesza Adolfa Hitlera.

– Całkowita blokada. Byłem przekonany, że pewnie gdybym wpadł pod tramwaj, umarł, to słowem by o mnie nie wspomniano. Być może pani żyje w jakiejś innej rzeczywistości, ale poprzednia epoka, jeśli idzie o wykluczanie inaczej myślących, nie była porównywalna z żadną inną, włącznie z czasami dziadka Gomułki. Czy pani zdaje sobie sprawę, że przez te lata, może ze trzy biblioteki w kraju odważyły się mnie zaprosić? […] Ofert było więcej, ale ile razy się jakaś pojawiała, to zaraz zostawała odwoływana bez podania racjonalnych przyczyn. Naprawdę, czułem się Żydem w III Rzeszy – mówił Wolski.

Nie żałował natomiast komplementów członkom Prawa i Sprawiedliwości.

– [..]Powiem szczerze, nie uważam się za kretyna, ale kiedy Lech Kaczyński podczas jakiegoś spotkania zasunął kilka cytatów z „Czarodziejskiej góry” i „Doktora Faustusa” Tomasza Manna, to naprawdę mogłem się schować. A wiedza historyczna Jarosława Kaczyńskiego jest naprawdę wielka. […] Podejrzewam, że mamy najlepszą ekipę rządzącą od czasów Stefana Batorego, lepszą niż Piłsudskiego. A to dlatego, że Jarosław Kaczyński jest jedynym politykiem w tym cywilizowanym świecie, który ma wizję, co więcej – wizję niedogmatyczną. […] Siłą tej władzy jest też straszliwa słabość opozycji oraz to, że potrafi, mam nadzieję, uchronić Polskę przed tym, co się dzieje w całej Europie Zachodniej. Dostaliśmy podarunek od Opatrzności. Już raz tak było. Istnieje analogia historyczna. W XIV w. Polska jako jedyna nie padła ofiarą dżumy, czarnej śmierci. Podobno dzięki genom zaszczepionym nam przez Hunów. […] Zasady są proste: były wybory, wygrała ta partia, więc trzeba się z tym pogodzić i morda w kubeł. Jeśli ktoś chce wygrać następne, to niech się do tego przygotuje, stworzy program i wygra. – komentował Wolski

Warto zauważyć, że podczas wywiadu Marcin Wolski wielokrotnie zaznaczał, iż nie jest bezpośrednio związany z PiS.

– Jestem lojalny wobec idei, którą reprezentuje obecna władza. Nie uważam się za człowieka partyjnego, tylko za człowieka idei. I tak się składa, że ta ekipa jest najbliższa moim ideom, które kształtowały się wiele lat. Nie ukrywam, że mam na koncie też błędy i wypaczenia. […]   mówił

O jakie błędy chodzi? Mowa o czasach komuny, kiedy to Marcin Wolski był członkiem PZPR oraz sekretarzem Polskiej Organizacji Partyjnej.

Podczas lektury wywiadu można dowiedzieć się również, że Wolski widzi TVP 2 jako stację, która nie powinna zwracać uwagi na słupki oglądalności, bo prowadzi to do obniżenia poziomu. Choć programów takich jak „Voice of Poland” nie usunie z ramówki, zapowiada także ambitniejsze

– Niejeden widz na pewno wolałby zamiast opery mydlanej obejrzeć rozmowę, dajmy na to, Schopenhauera z Kierkegaardem – twierdzi Marcin Wolski.

Wywiad z Marcinem Wolskim, a zwłaszcza niektóre jego fragmenty, bardzo szybko zyskał  dużą popularność i jest jednym z częściej komentowanych w sieci. Dla wyrobienia sobie własnej opinii zachęcamy do zapoznania się z całym tekstem.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

...

Zobacz również