Generalny dyrektor brytyjskiego kontrwywiadu nie ma żadnych złudzeń. Jest niebezpiecznie i dalej tak będzie. Jego słowa szokują i jest to jednocześnie ostrzeżenie dla wszystkich.

W ostatnim czasie w Europie jest względnie spokojnie, jeżeli chodzi o zamachy terrorystyczne ze strony radykalnych islamistów. Nie oznacza to, że nie przygotowują się na następny i można odetchnąć z ulgą. Jak mówi szef brytyjskiego MI5: „To zagrożenie jest wielowymiarowe, szybko ewoluuje i przybiera skalę i tempo, jakich dotąd nie widzieliśmy.”

Parker przypomina, że w ciągu 4 ostatnich lat w Wielkiej Brytanii udaremniona aż 20 ataków terrorystycznych różnego rodzaju. Dodaje, że interwencji o podłożu terrorystycznym jest zdecydowanie więcej. Do czerwca zatrzymano aż 379 osób, które mają jakiś związek z terroryzmem.

Szef kontrwywiadu dodaje również, że skala tego jest o wiele większa, bo terroryzm dotyczy wielu krajów Europy takich jak Francja, Niemcy, Belgia czy w ostatnim czasie Hiszpania. Ich działania są szeroko zakrojone i współpracują ze służbami wszystkich krajów.

Parker przyznał, że MI5 prowadzi obecnie ponad 500 śledztw dotyczących ok. 3 tys. osób, o których przypuszcza się, że są zaangażowane w działania związane z islamskim terroryzmem. Ponad 20 tys. osób sprawdzono pod kątem ewentualnych powiązań z terroryzmem. Parker przyznał jednocześnie, że nie ma wątpliwości, iż na wolności są agresywni ekstremiści, których dotąd nie wykryła brytyjska Służba Bezpieczeństwa.

Źródło: wpolityce.pl

...

Zobacz również

Najbardziej przerażające fakty o ISIS [ZOBACZ!]