To musisz wiedzieć o Szczycie Klimatycznym. 5 rzeczy, które są najważniejsze
Bartłomiej Chudy - 4 Grudnia 2018

To musisz wiedzieć o Szczycie Klimatycznym. 5 rzeczy, które są najważniejsze

Szczyt klimatyczny, rozpoczęty w ostatnią niedzielę w Katowicach, przynosi nowe rozstrzygnięcia. Zagraniczni obserwatorzy nie mają jednak wątpliwości, że samymi ustaleniami nie naprawimy klimatu na naszej planecie. 

Szczyt klimatyczny ONZ, zwany też międzynarodową konferencją klimatyczną COP24, rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia w Katowicach. Spotkanie polityków z państw całego świata ma przyspieszyć współpracę m. in. w kwestii zwalczania globalnego ocieplenia. Problemów jest więcej, o czym świadczą niekończące się dyskusje, znajdujące swój wyraz również w sieci. O tym, że sprawa poprawy klimatu jest już dziś fundamentalna pisze dla serwisu Politico włoska dziennikarka Paola Tamma.

Najważniejsze wnioski. Co przynosi światu kolejny szczyt klimatyczny?

Jej pięć wniosków ze szczytu klimatycznego daje do myślenia wszystkim. Zarówno zwykłym mieszkańcom, jak i politykom wszystkich państw - od potężnych Stanów Zjednoczonych po małe wysepki Pacyfiku. W wielu miejscach wnioski są mało optymistyczne. Uczestnicy szczytu zdają sobie sprawę, że już dziś prognozy na przyszłość są pesymistyczne. Globalne ocieplenie to problem, któremu ludzkość musi stawić czoła. Skutek podwyższenia temperatury o "tylko" 1,5 stopnia będzie wymagało "szybkich i daleko idących zmian w zakresie energii, gruntów, przemysłu i infrastruktury".

Wiele państw niechętnych na ograniczenia. Z ekologią wygrywa ekonomia

Uczestnicy przyjęli zasadę klimatycznej neutralności do 2050 roku. Oznacza to, że do tego roku państwa mają osiągnąć równowagę w emisji i wchłonięciu dwutlenku węgla. Problem w tym, że dziś trend jest zupełnie inny. Przy kontynuacji dzisiejszej emisji temperatura globu wzrośnie za kilkadziesiąt lat o 3,2 stopnia. Drugi wniosek jest jeszcze mniej optymistyczny. Komisja Europejska zgodziła się na mocną redukcję. Same państwa członkowskie UE są jednak podzielone. Część państwa "starej Unii" (Francja, Holandia, Szwecja, Luksemburg, Portugalia, Słowenia, Włochy i Hiszpania) wyraża zgodę, ale reszta Europy, czyli Niemcy i centrum kontynentu, powstrzymuje się od takich deklaracji. Wynika to z kolejnego, istotnego wniosku. Państwa opierają się na działaniach "tu i teraz", w których rządzi ekonomia, a nie wymagająca poświęceń ekologia.

Brakuje "klimatycznych" przywódców

Dowody? Onet.pl przypomina, że prezydent Francji "stanął w obliczu powszechnego sprzeciwu wobec proponowanej podwyżki cen paliw". Z kolei w Hiszpanii pojawił się opór branży przed zakazem sprzedaży samochodów "benzyniaków" po 2040 roku. Ta sama branża stopuje też władze Niemiec, które pozostają mocno uzależnione od węgla. Taka sytuacja tworzy podział na dwie strony "klimatycznego" sporu. Kraje bogate, chcące działać w materii, a rozwijające się "obawiają się, że niektóre kraje bogate chcą wycofać się ze swoich zobowiązań". Tak miał powiedzieć w imieniu zespołu brazylijskiego Reinaldo Salgado. - To nie przyczynia się do stworzenia atmosfery zaufania - powiedział. Rangę szczytu obniżyła też nieobecność prezydenta USA i wycofanie przez jego administrację większości form finansowania klimatycznego. Brak przywódców to kolejny z istotnych wniosków szczytu klimatycznego. Dobre chęci nie wystarczą, gdy nie znajdą się politycy chętni do wzięcia na siebie odpowiedzialności. Wycofanie się Donalda Trumpa z porozumień szczytu w Paryżu, podważyłoby i tak nikłą skuteczność ekologów.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Andrzej Duda10 min Andrzeja Dudy, które podbiły serca internautów [MEMY]Czytaj dalej
- Przywództwo klimatyczne Unii cierpi też z powodu podziałów pomiędzy krajami, a także wewnątrz nich, co podkopuje jej międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne - czytamy relację włoskiej reporterki na Politico. – Gdzie są ci przywódcy polityczni, którzy pójdą z tym do przodu? To jest pytanie dla nas wszystkich – powiedziała Rachel Kyte, specjalna przedstawicielka ONZ. To pokazuje, że nawet jeśli reprezentanci 197 państw na szczycie cokolwiek ustalą, to do momentu wprowadzenia działań w życie pozostanie długa, kręta droga.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Cały świat zaniemówił. Duda KOSZMARNIE ośmieszył Polskę na szczycie klimatycznym
  2. Jackowski ponownie ostrzega Polaków! Ujawnia tajne zamiary PiSu
  3. Ile zarabia Doda? Zarobki i majątek Dody to kosmos
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
skazaniZostali skazani na śmierć. Nie zgadniesz, o co poprosili na koniec!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News