Szczepionka przeciw COVID-19: Przeciwwskazania
Pixabay DarkoStojanovic
Irmina Jach - 8 Stycznia 2021

Lekarze radzą unikać aktywności fizycznej tuż po szczepieniu na COVID-19

Szczepionka przeciwko COVID-19 zostaje podawana kolejnym grupom Polaków. Kolejni lekarze przekazują swoje porady na temat tego, jak najlepiej zachowywać się w okresie tuż po szczepieniu. Bardzo ważne okazuje się stawianie na odpoczynek.

Doktor Michał Domaszewski, lekarz rodzinny oraz autor bloga o tematyce medycznej, zabrał głos na temat podejmowania aktywności fizycznej tuż po zaszczepieniu się na COVID-19. Eksperci zalecają, aby tuż po otrzymaniu szczepionki postawić na odpoczynek.

Szczepionka przeciw COVID-19 - lekarze zalecają odpoczynek

- Wszystkie przeciwskazania do szczepionki są bardzo dokładnie i konkretnie wymienione w charakterystyce produktu leczniczego. Nie ma tam wzmianki o aktywności fizycznej, więc zalecenie przerwy w treningach nie jest rekomendacją oficjalną - zaznaczył lekarz.

- Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku przyjęcia jakiejkolwiek szczepionki, lepiej nie biec maratonu już następnego dnia. Po szczepieniu organizm jest zajęty wytwarzaniem przeciwciał, a spokój i wypoczynek będą temu sprzyjać - dodał.

Specjalista podkreślił, że krótkotrwałe osłabienie organizmu może być jednym z niepożądanych działań preparatu Pfizera. Redukcja aktywności fizycznej może okazać się naturalnym procesem, który będzie wynikał z predyspozycji danej osoby.

Spojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbySpojrzał na sufit w łazience i zamarł. Szybko zrobił zdjęcie, w panice chciał dzwonić na służbyCzytaj dalej

- Jest nawet takie nieoficjalne zalecenie, aby nie szczepić w jednym dniu całego personelu przychodni czy oddziałów szpitalnych, ponieważ jeśli większość lekarzy i pielęgniarek poczuje się źle, nie będzie komu zająć się pacjentami - dodał doktor Michał Domaszewski.

Podobnego zdania jest doktor Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, który prywatnie pasjonuje się bieganiem i jest laureatem kilkunastu maratonów. Przyznał, że ze względu na intensywne hobby planuje szczepienia tak, by nie kolidowały z aktywnością fizyczną.

- Nie ma wytycznych bezwzględnie zakazujących uprawiania sportu po szczepieniu. Jednak zalecałbym zrobienie sobie 1-3 dni przerwy, żeby dodatkowo nie obciążać organizmu. Po tym czasie można wracać do swoich aktywności - zalecił lekarz.

-Zawsze planuje swoje szczepienia, dopiero kiedy skończą się wszystkie najważniejsze zawody. Jako ostatni zazwyczaj mam Bieg Niepodległości, który co roku odbywa się 11 listopada. Dopiero wtedy szczepię się przeciw grypie i robię sobie kilka dni odpoczynku - dodał ekspert.

Zarówno doktor Michał Domaszewski, jak i doktor Michał Sutkowski podkreślają, że decyzja o rozpoczęciu treningów tuż po zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 powinna być podejmowana indywidualnie. Warto obserwować organizm i dostosowywać aktywność do samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Portal ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News