Syria: były lider Koalicji Syryjskich Sił Opozycyjnych przeprasza Al-Asada

Syria: były lider Koalicji Syryjskich Sił Opozycyjnych przeprasza Al-Asada Źródło: fot. Getty Images

- Popełniłem błąd myśląc, że kraje Zachodu i Turcja chcą pomóc Syrii i jej mieszkańcom - oświadczył ostatnio były przewodniczący narodowej Koalicji Syryjskich Sił Opozycyjnych, Moaz al-Khatib. Według byłego przeciwnika prezydenta al-Asada to właśnie władze Syrii walczą z terrorystami z ISIS, wypłacają pensje urzędnikom w różnych częściach kraju, doprowadzają energię elektryczną tym samym pokazując, że troszczą się o obywateli Syrii.

al Khatib odniósł się też do sponsorów, do niedawna współpracującej z zachodnimi krajami, opozycji. Jego zdaniem tak zwani Przyjaciele Syrii to w rzeczywistości jej najwięksi wrogowie, którzy ramię w ramię z terrorystami z Państwa Islamskiego dążą do fizycznego zniszczenia jego kraju.

Moaz al Khatib, imam z Damaszku, został mianowany na przewodniczącego Koalicji Syryjskich Sił Opozycyjnych w listopadzie 2012 roku. W kwietniu 2013 roku mimo sprzeciwu opozycji zrezygnował z zajmowanego stanowiska po tym gdy jego propozycja rozpoczęcia rozmów z prezydentem Syrii Al-Asadem spotkała się z dezaprobatą Koalicji.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 między siłami wiernymi prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi a zbrojną opozycją. W 2011 w Syrii rozpoczęło się antyrządowe powstanie, którego przyczyną były dziesięcioletnie autorytarne rządy Baszszara al-Asada. Inspiracją dla Syryjczyków do protestów, a następnie zbrojnego wystąpienia były udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii a także wsparcie krajów zachodnich.

źródło - Fars/xportal.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News