"Święty Graal" wśród leków na raka powstanie w Polsce

"Święty Graal" wśród leków na raka powstanie w Polsce

Jak przekonuje Jarosław Oleszczuk, prezes zarządu AstraZeneca Pharma Poland, lek, nad którym obecnie trwają prace w Polsce, może okazać się rewolucyjny w leczeniu raka. Podkreśla on, że w przyszłości może stać się on Świętym Graalem.

Marcin Piasecki gościł w swoim programie Jarosława Oleszczuka, prezesa zarządu AstraZeneca Pharma Poland. Jest to potężna firma o zasięgu globalnym, która zajmuje się badaniem oraz udostępnianiem nowoczesnych leków.

Jak się okazuje firma jest zainteresowana działalnością na terenie Warszawy.

 - AstraZeneca będzie centralizowała obszary dotyczące badań klinicznych w trzech miejscach na świecie. Najważniejszym miejscem jest Warszawa. Tutaj za 12 miesięcy będziemy mieli ponad 500 osób, które zajmują się globalnymi badaniami klinicznymi. Warszawa będzie największym centrum, bo w sumie na całym świecie będzie takich osób 700 w 3 centrach - mówi.

Dlaczego Warszawa? Jak się sam podkreśla chodzi o szeroki dostęp do doskonale wykwalifikowanego personelu, który wkłada całe serce w pracę.

 - Mamy doświadczenia, że ci ludzie bardzo szybko wdrażają się do pracy - wyjaśnia.

Oleszczuk podkreślił, że choć pole działania na chwilę obecną jest ograniczone, to w przyszłości idą znacznie dalej.

 - Zajmujemy się nie tylko badaniami klinicznymi w Polsce, ale 500 osób plus będzie się zajmowało prowadzeniem badań na całym świecie - informuje.

Gość wyjaśnił prowadzącemu, że branża leków innowacyjnych nieustannie wypuszcza na rynek nowe leki. Ich tworzenie to bardzo skomplikowany i długotrwały proces zajmujący wiele lat. Na ok 10 tys. prób tylko 1 staje się lekiem.

Jak się okazuje, firma ma większe plany dotyczące naszego kraju. Inwestując tu, pragną wykorzystać drzemiący w ich opinii potencjał Polski i uczynić ją w ciągu 10-20 lat zagłębiem wynalazczości w zakresie biotechnologii czy life science.

 - To co my robimy, to jest pierwszy krok do tego, żeby takie zagłębie biotechnologii powstało. Zatrzymujemy w kraju najlepszych z najlepszych. Po drugie te osoby pracują nad rzeczami, które są przełomowe dla medycyny. To nad czym pracujemy dzisiaj, być może za 5 lat będzie świętym Graalem na raka. Po trzecie jest to element budowania świadomości na temat - podkreśla.

   
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News