Święto Niepodległości w czerwcu zamiast listopada to nie żart. Sejm zajmie się tematem

Święto Niepodległości w czerwcu zamiast listopada to nie żart. Sejm zajmie się tematem Źródło: źródło: telegraph.co.uk, centralpark.com

Jeżeli ta petycja przejdzie pomyślnie przez Sejm, z kolejnego Święta Niepodległości trafimy na piknik lub grilla. To bardzo możliwe, ponieważ kolejne takie święto wypadałoby w czerwcu. To wcale nie żart, a idea, z którą zwrócono się do polskich parlamentarzystów.

Z nietypową petycją do Sejmu wystąpił niejaki Edward Woźniak. Autor pomysłu przekonuje polskich polityków, że data 28. czerwca jest znacznie lepsza od 11. listopada. Zdaniem pomysłodawcy, w listopadzie jest mokro i chłodno, więc atmosfera nie sprzyja wspólnemu świętowaniu. Inaczej byłoby w czerwcu, kiedy więcej osób mogłoby brać udział w celebrowaniu Święta Niepodległości.

 - Odzyskanie niepodległości było wydarzeniem radosnym, i powinno być świętowane w sposób radosny. Szara, ponura listopadowa aura temu nie sprzyja. 11. listopada, panują w naszym klimacie zazwyczaj bardzo trudne warunki atmosferyczne. Niska temperatura, bardzo częste opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, duże zachmurzenie i wysoka wilgotność - przekonuje w petycji Woźniak.

Dlaczego jednak 28. czerwca zamiast 11. listopada? Pod koniec tego upalnego miesiąca 1919 roku podpisano bowiem Traktat Wersalski, który ostatecznie przyklepał kwestię odrodzenia Polski po zaborach. Jak dotąd świętowano rocznicę przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną.

 - Polacy potrzebują święta państwowego jednoczącego i integrującego wszystkie opcje polityczne i grupy społeczne, obchodzonego w przyjemnych warunkach i radosnej atmosferze. Ponieważ niepodległość jest bardzo ważna dla wszystkich, Narodowy dzień Niepodległości obchodzony 28 czerwca, doskonale odpowiadałby na tę potrzebę - podkreśla pomysłodawca.

Sejmowe biuro podawcze po odebraniu petycji od Woźniaka, przekazało ją dalej do komisji ds. petycji. Jeżeli ta pozytywnie zaopiniuje pomysł, nad sprawą pochylą się parlamentarzyści.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News