Święto Muzyki w Polsce i w Europie. Jak się je obchodzi?

Święto Muzyki w Polsce i w Europie. Jak się je obchodzi? Źródło: Pixabay/Free-Photos

Święto Muzyki - Toruń, Szczecin i Warszawa wiedzą jak je hucznie obchodzić. Dzień ten wypada 21 czerwca (piątek), ale możliwe, że w niektórych miastach wydarzenia z nim związane będą odbywać się w sobotę lub niedzielę. Warto więc trzymać rękę na pulsie i sprawdzać jakie wydarzenia muzyczne odbędą się w tym czasie w twoim mieście.

Święto Muzyki - Toruń

Święto Muzyki - Toruń to tam odbywa się od 2007 roku naprawdę duże wydarzenie. Trzy lata temu odbyła się 10. edycja obchodów tego święta. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. Toruń był pierwszym miastem, które rozpoczęło tradycję obchodów Święta Muzyki w naszym kraju na taką skalę. Na całym świecie uczestnictwo w Święcie Muzyki deklaruje 400 państw.

Impreza jest bardzo ważnym wydarzeniem kulturalnym. Jak co roku opery, filharmonie, teatry muzyczne, ośrodki kultury, szkoły, a nawet puby i kawiarnie organizują bezpłatne koncerty na całym świecie. Imprezy odbywają się pod hasłem "Muzyka wszędzie, koncert nigdzie". Na ulicach miast rozbrzmiewa muzyka różnych gatunków: poezja śpiewana, rock, jazz, ska, reggae, muzyka chóralna, klubowa, klasyczna, etno, można by wymieniać bez końca. W miłości do muzyki łączą się młodzi i starzy, amatorzy i profesjonaliści, każdy może zagrać, gdzie chce (na scenie, czy ulicy) i na czym oraz jak chce - unplugged lub przy pomocy głośników i wzmacniaczy.

Toruńskie Święto Muzyki posiada swoją stronę internetową. Organizatorzy opisują tam, w jaki sposób dołączyć do obchodów, proponują gdzie można zagrać, są też wskazówki dla właścicieli placówek, kawiarni lub osób chcących zaaranżować miejsce na występy. Organizatorzy proszą muzyków chcących występować na Starówce o zgłoszenie swojego miejsca koordynującej imprezę Aleksandrze Olszewskiej (na stronie www.swietomuzyki.pl znajduje się adres e-mail koordynator). Zgłosić należy również występ, który może zablokować pas ruchu.

Święto Muzyki - Szczecin

- Filharmonia w Szczecinie już kolejny raz włącza się w obchody Święta Muzyki i, jak w ubiegłych latach, zaprasza mieszkańców miasta do wspólnego świętowania. Chcemy, by muzyki można było doświadczyć w wielu miejscach i na wiele sposobów, dlatego przygotowaliśmy aż trzy muzyczne odsłony tego wyjątkowego dnia - mówi Katarzyna Plater-Zyberk, rzecznik prasowy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, dla szczecińskiego portalu Infoludek.pl.

  1. Muzyczna paka - muzyczny happening, platforma z muzyką na żywo ma wyruszyć spod Filharmonii o 15:30 i przez dwie godziny przejeżdżać ulicami związanymi z muzykami. Na kilkunastu przystankach odegrane zostaną przeboje z przygotowanego repertuaru z płyty "I żyli długo i w Szczecinie".
  2.  Park Symfonia - Wojtek Blecharz - zielona przestrzeń pomiędzy Filharmonią, a Cerkwią św. Mikołaja otworzy się dla mieszkańców miasta zapraszając do muzycznego spaceru z kompozytorem Wojciechem Blecharzem. Koncert rozpocznie się o godz. 16:00, do środka będzie można dostać się bramą od ulicy Starzyńskiego.
  3. Koncert symfoniczny - szczecińskie obchody Święta Muzyki zakończy koncert orkiestry smyczkowej Camerata Stargard, który odbędzie się o godzinie 19:00. Bilety można nabyć w kasie Filharmonii w cenie 10 - 20 zł.

Święto Muzyki - Warszawa

W Warszawie Święto Muzyki obchodzone jest dużym koncertem nad Wisłą pod nazwą "Wianki", co nawiązuje do tradycyjnego ludowego święta, czyli Nocy Kupały, bądź Sobótki. Tę najkrótszą noc w roku warszawiacy jak zwykle uczczą huczną zabawą przy muzyce wielkich artystów. Niestety szczegóły dotyczące line-upu nie są jeszcze znane. Organizatorzy nie podali również konkretnej daty, ale najprawdopodobniej będzie to 22.06, możemy więc wstępnie zarezerwować sobie tę datę w imprezowym kalendarzu. Wstęp na wianki jest wolny.

  1. Kraków Live Festival - artyści. Kto wystąpi w Krakowie?
  2. Woodstock - line-up. Kto wystąpi na festiwalu?
  3. Off Festival - line-up. Kto zagra koncert?
  4. Męskie Granie - bilety. Ile kosztuje wejście na koncerty?
  5. Michał Szpak - najbardziej znane piosenki finalisty X Factora
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu