Kiedy jest Święto Muzyki? Czy obchodzi się je tylko w Polsce?

Kiedy jest Święto Muzyki? Czy obchodzi się je tylko w Polsce? Źródło: Pixabay/Mariamichelle

Święto Muzyki z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Placówki kulturalne i oświatowe starają się o godne uczczenie tej uroczystości. Jaka jest historia tego święta? W jaki sposób dzień ten obchodzony jest w Polsce?

Święto Muzyki, czyli Fête de la Musique z języka francuskiego, jest to odbywająca się co roku i na całym świecie impreza. Ma ona na celu promowanie muzyki. Zachęca do tworzenia muzyki oraz spontanicznego wspólnego muzykowania na ulicach miast i miejscach publicznych. Pierwotne hasło wydarzenia brzmi "Róbcie muzykę!". Święto ma też na celu rozpowszechnianie muzyki umożliwiając publice obcowanie z nią. Organizowane są liczne koncerty, na które wstęp jest wolny. Można zobaczyć występy zarówno profesjonalistów, jak i amatorów oraz muzyków uprawiających różne gatunki od muzyki poważnej, przez jazz, rock i muzykę elektroniczną, po śpiew chóralny i poezję śpiewaną.

Święto Muzyki

Głównym założeniem święta jest przedstawienie muzyki jako uniwersalnego spoiwa mającego niesamowitą siłę łączenia ludzi, pomimo różnic wieku, pochodzenia, wyznania i społecznego statusu.

Jego historia sięga roku 1981, kiedy to powstało z inicjatywy francuskiego kompozytora o polskim pochodzeniu - Marcela Landowskiego (1915 - 1999). Tradycja ta została rozpowszechniona przez Maurice'a Fleureta, ówczesnego dyrektora departamentu we francuskim ministerstwie kultury, dziennikarza i kompozytora oraz Jacka Langa, ministra kultury i edukacji. Pierwsze obchody Święta Muzyki miały swoje miejsce nad Sekwaną w 1982 roku. Wówczas Jack Lang wystąpił w mediach nawołując Francuzów, ażeby wyszli z muzyką na ulice. 

Po tym wydarzeniu popularność święta rosła z roku na roku. Wychodząc z Francji muzyczne szaleństwo już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Europy. Tego dnia wszystkie instytucje będące związane z muzyką organizują koncerty - czy to kluby muzyczne, ośrodki kultury, czy filharmonie i teatry. Oryginalna nazwa imprezy "Fête de la Musique" jest homofonem hasła "Faites de la musique!", czyli "Róbcie muzykę!".

Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

Dzień ten zaliczany jest do kalendarza świąt nietypowych. Jest oddzielnym świętem od oficjalnego Dnia Muzyki, choć przyświecają mu podobne cele, ale na skalę zaledwie krajową. Wydarzenie to ma bowiem na celu promować polską muzykę i plastykę. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki obchodzimy 15 maja. Kluby organizują wtedy koncerty, szkoły i ośrodki dla dzieci organizują zajęcia plastyczne, często z udziałem specjalnych gości.

Święto Muzyki - 21 czerwca

To święto odbywa się cyklicznie od powstania, co roku 21 czerwca. Dlaczego właśnie ten dzień? To data pierwszego dnia lata, przesilenia letniego. Jest to również dzień przed Nocą Kupały, najkrótszą nocą w roku.

Święta patronka muzyki

Najbardziej znaną patronką muzyki jest Święta Cecylia z Rzymu, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, chrześcijańska męczennica. Cecylia urodziła się na początku III wieku, została zmuszona do ślubu z poganinem, mimo to nie złamała ślubu czystości, który wcześniej złożyła. Nawróciła na wiarę chrześcijańską swojego męża Waleriana i jego brata Tyburcjusza, którzy z powodu nawrócenia zostali straceni. Cecylia natomiast została aresztowana. Gdy odmówiła oddania czci pogańskim bożkom, została zamknięta w łaźni, gdzie palono jak największy ogień, aby ją udusić. Gdy przeżyła, poganie chcieli ją ściąć, święta otrzymała trzy ciosy w szyję i mimo to przeżyła. Zmarła dopiero po trzech dniach.

Cecylia z Rzymu została patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych, przez nieuważne odczytanie wersetu modlitewnego z literatury przedstawiającej jej świadectwo wiary.

  1. Festiwal Muzyczny w Polsce: Kompletna lista imprez
  2. Woodstock 2019 - festiwal niedawno zmienił nazwę!
  3. Woodstock - line-up. Kto wystąpi na festiwalu?
  4. Dzień Slayera - fani zespołu świętują na całym świecie
  5. Moda festiwalowa 2019 - dla kobiet, męska. Jak się ubrać?
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu