Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień?

Światowy Dzień Zdrowia 2019 - data. Kiedy obchodzimy ten dzień? Źródło: pixabay.com/geraldoswald62

Światowy Dzień Zdrowia 2019 - jaka jest dokładna data corocznego święta oraz jaki motyw przewodni będzie mu towarzyszył w tym roku? Co roku hasło przewodnie zarówno Światowego Dnia Zdrowia, jak i Miesiąca Zdrowia jest inne, jednak zawsze jest to problem światowy, nad którym warto się pochylić.

Światowy Dzień Zdrowia 2019 to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Pierwszy raz obchodzone było w 1950 roku i ta tradycja kontynuowana jest co roku. Celem tego szczególnego dnia jest zwrócenie uwagi na najbardziej zaniechane problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie oraz trudności, z którymi boryka się służba zdrowia.

Co roku ogłaszane jest nowe hasło Światowego Dnia Zdrowia, który rozpoczyna Miesiąc Zdrowia. W poprzednich latach WHO ustalało następujące tematy przewodnie: w 2018 roku było to Zdrowie dla wszystkich, 2017 rok zwracał szczególną uwagę na problem depresji pod tematem Depresja - porozmawiajmy o niej, natomiast w 2016 roku - Pokonaj cukrzycę.

Światowy Dzień Zdrowia 2019 - kiedy jest?

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia, czyli już za kilka dni. Od 1995 roku Światowa Organizacja Zdrowia przed świętem wydaje najważniejszą publikację dotyczącą zdrowia. Jest to Światowy Raport Zdrowia, w którym omawiane są najważniejsze zagrożenia dla zdrowia na świecie w danym roku. W 2019 roku WHO zwraca uwagę między innymi na zanieczyszczenie powietrza, odmowę poddawania się szczepieniom, odporności na antybiotyki oraz wirus HIV. Innymi problemami są: globalna pandemia grypy, patogeny takie jak wirus Ebola czy wirus MERS, niewystarczająca podstawowa opieka zdrowotna oraz złe warunki życia prawie dwóch miliardów ludzi na świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia wśród pozostałych globalnych zagrożeń wskazuje także choroby niezakaźne takie jak cukrzyca, choroby nowotworowe i choroby serca, łącznie odpowiedzialne za ponad 70% zgonów na świecie, co daje około 40 milionów ludzi.

Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia - temat przewodni

Tegorocznym tematem przewodnim jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż musi wybierać między nią a mieszkaniem, ubraniem, czy jedzeniem. Popularyzacja Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej (UHC) ze szczególnym uwzględnieniem podstawowej opieki zdrowotnej, więc 7 kwietnia zwracamy uwagę na priorytetowy obszar zdrowia publicznego na świecie.

Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest w stanie uzyskać niezbędnych usług medycznych, zaś WHO podkreśla, że "nikt nie powinien wybierać między śmiercią a trudnościami finansowymi. Nikt nie powinien wybierać pomiędzy kupowaniem lekarstw a kupowaniem jedzenia". Jednak ponad 100 milionów ludzi jest zmuszonych do skrajnego ubóstwa, ponieważ muszą opłacać usługi zdrowotne z własnej kieszeni. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Wiemy co kupić w prezencie komunijnym chłopcu. Jakie są trendy w tym roku?
  2. Okoliczności śmierci Jana Pawła II do dziś wzbudzają kontrowersje. Jaka jest prawda?
  3. Czy wręcza się prezenty na rocznicę Komunii? Tak, wiemy jakie
  4. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  5. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
Następny artykuł