Światowy Dzień Autyzmu 2019 data
pixabay.com/5712495
Wiadomości Pikio - 1 Kwietnia 2019

Kiedy jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2019?

Światowy Dzień Autyzmu 2019 - kiedy obchodzimy to międzynarodowe święto? Ma on na celu szerzenie świadomości w społeczeństwie na temat autyzmu. Czym jest zaburzenie? Jak je rozpoznać? I co możemy zrobić, kiedy nasze dziecko będzie nim dotknięte? Na te wszystkie pytania mają nam dać odpowiedź organizacje zajmujące się edukacją w tym zakresie.

Światowy Dzień Autyzmu 2019. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Kiedy jest?

Światowy Dzień Autyzmu 2019 to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 2 dnia kwietnia. Zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Kataru rezolucją z 18 grudnia 2007 roku.

- Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności - mówił sekretarz generalny ONZ.

Międzynarodowym założeniem tego święta była współpraca państw na tym polu, zaspokajanie potrzeb osób dotkniętych autyzmem, umożliwianie rozwoju unikatowych talentów oraz lepszy dostęp do usług medycznych oraz terapeutycznych. Organizowane są w tym dniu również konferencje i debaty.

Co to jest autyzm?

Czym jest autyzm? Przede wszystkim nie można klasyfikować go jako choroby, jest to zaburzenie rozwoju dziecka na poziomie neurologicznym. W Polsce wciąż jest to duży problem, kiedy zaburzenie nie jest odpowiednio zdiagnozowane, dziecko może być zupełnie niezrozumiane, a jego stan może się pogarszać w związku z tym, że ma ono kłopoty z nawiązywaniem kontaktu z innymi ludźmi, nawet rodzicami. To problem wyrażania własnych emocji i nawiązywaniu relacji oraz trudnościach w komunikowaniu się.

Autyzm jest obecnie diagnozowany u 1 ze stu dzieci. Konieczna jest wczesna diagnoza i konsekwentna terapia, by dotrzeć do dziecka. Dlatego wiele organizacji apeluje do rodziców, by nie ignorowali symptomów. Pierwsze objawy można zauważyć już przed trzecim rokiem życia, ponieważ dziecko nie rozwija się prawidłowo.

2 kwietnia Światowy Dzień Autyzmu - kolor

Kolor niebieski jest symbolicznym znakiem solidarności z osobami chorymi na autyzm. 2 kwietnia na całym świecie oświetlenia najbardziej znanych budynków i zabytków zmieniają kolor na niebieski, wśród nich na pewno będą Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

W wielu placówkach oświatowym będzie można znaleźć plakaty lub uczestniczyć w wykładach dotyczących autyzmu, na korytarzach i w klasach będzie można znaleźć gazetki podejmujące tę problematykę: czym jest autyzm i jak go zdiagnozować.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Najlepsze filmy dla dzieci. Disney nie ma sobie równych w produkcji bajek
  2. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  3. Które polskie gwiazdy wystąpiły na okładkach Playboya? Niektóre nazwiska mogą zaskoczyć
  4. Premiery filmowe 2019. Jakie nowości kinowe czekają na fanów kinematografii w tym roku?
  5. Wzruszające filmy o miłości. Czy Titanic ma godną konkurencję?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News