Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku?

Światowy Dzień Pszczół - kiedy wypada w tym roku? Źródło: pexels.com/Miroslav

Światowy Dzień Pszczół niedługo może przestać być świętem radosnym, a zostać upamiętnieniem szybkiej degradacji środowiska za sprawą ludzkich poczynań. Kiedy obchodzimy dzień jednych z największych przyjaciół naszych upraw?

Światowy Dzień Pszczół to święto, które w tym roku obchodzimy po raz drugi. Dlaczego ustanowiono święto zwierzęcia, które niektórzy mogliby nazwać "zwykłym robakiem"? Pszczoły są w rzeczywistości ogromnymi sojusznikami ludzi i, co gorsza, mogą niedługo zniknąć!

Międzynarodowy Dzień Pszczół - co to takiego?

Od jakiegoś czasu głośnym echem w światowych mediach odbijają się różne informacje dotyczące ekologii i kryzysów ekologicznych, które mogą nas spotkać, jeśli nie zmieni się sposób użytkowania surowców naturalnych Ziemi. Jednym z najczęstszych zagadnień jest temat naszych małych, bzyczących przyjaciół - pszczół. Aby podkreślić jak ważne są pszczoły dla naszego ekosystemu, w 2017 roku Słowenia wyszła z inicjatywą, aby w ramach UNESCO zorganizować Międzynarodowy Dzień Pszczół. Zarząd organizacji zgodził się, że będzie to dobry sposób na zwrócenie uwagi na sytuację nie tylko pszczół, ale też na nadchodzące kryzysy ekologiczne - może to być również dobra okazja do poszerzenia swojej wiedzy na temat ekologii. 

Światowy Dzień Pszczół 2019 - dlaczego obchodzimy

Nie wszyscy jednak są przekonani, że w ogóle powinniśmy przejmować się pszczołami - nie dość, że to owady, a wiele osób nie lubi tych zwierząt, to jeszcze potrafią one użądlić i spowodować uciążliwy ból. Trudno jednak dyskutować z tym, jak duże profity daje ludziom praca pszczół. Szacuje się, że cała praca pszczół w samej Polsce - czyli zapylanie, produkcja miodu, wosku i wszystkie inne gałęzie produkcji związane z pszczołami - warta jest ponad 4 miliardy złotych.

Może więc przynajmniej ta liczba przekona nawet największych sceptyków. Niestety, populacja pszczół, jak i innych owadów, gwałtownie spada. Dzieje się tak z wielu powodów - i niestety naukowcy nie są do końca pewni czy znają już wszystkie. Jednak działania takie jak częste koszenie łąk i trawników, używanie pestycydów, czy mała różnorodność biologiczna upraw sprawiają, że roje pszczół znikają - a wraz z nimi wiele gatunków roślin zapylanych przez te insekty.

Dzień Pszczoły 2019 - kiedy jest?

W Polsce wprowadzenie Światowego Dnia Pszczół stworzyło mały konflikt z innym świętem - Dniem Pszczoły. Jednak wszystkie osoby, którym zależy na przyszłości środowiska naszej planety, nie narzekają - lepsze są dwa święta przypominające o tym samym, niż ich zupełny brak. Dlatego właśnie w 2019 roku będziemy obchodzić dwa różne święta pszczół - 20 maja 2019 roku Światowy Dzień Pszczół organizowany przez UNESCO, a 8 sierpnia 2019 roku będzie również Dzień Pszczoły. Oby ilość tych dni przełożyła się na starania, z jakimi ludzie podejdą do ochrony przyrody.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Syn Katarzyny Nosowskiej ma już swoje lata. Pójdzie w ślady matki?
  2. Młoda aktorka M jak miłość ma słynną siostrę. Mało kto wie, że są rodzeństwem
  3. Kiedy jest Światowy Dzień Farmaceuty? Pracownicy aptek też mają swoje święto
  4. Jakie progi punktowe na studia obowiązują na Politechnice Warszawskiej? Wszystko zależy od kierunku
  5. Czym był Przewrót Majowy? Rocznica wydarzenia już niebawem
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News