Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019?

Kiedy jest Światowy Dzień Oceanów 2019? Źródło: Free Stock Photos/fdecomite

Światowy Dzień Oceanów już niedługo. Jaka jest jego data? Czy nasze codzienne wybory w wielkich miastach mogą mieć wpływ na stan zanieczyszczenia mórz i oceanów? Dlaczego są takie ważne i z jakimi problemami borykają się organizacje czuwające nad oceanicznym ekosystemem?

Światowy Dzień Oceanów jest bardzo ważnym międzynarodowym świętem, w końcu wielkie wody zajmują ok. 70% powierzchni całej kuli ziemskiej. Choć możemy na co dzień tego nie odczuwać, cały świat jest zależny od oceanicznego ekosystemu. Warto więc pamiętać o tym dniu i zastanowić się co my możemy zrobić dla oceanów?

Światowy Dzień Oceanów - problemy

Współcześnie oceany nie mają łatwo, czyha na nie wiele zagrożeń. Według międzynarodowej organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council, mającej na celu zachować dziką naturę oceanów, jednym z najpoważniejszych problemów jest przełowienie, około 90% zasobów ryb zostało już wyczerpanych. Poważne problemy związane są również z zanieczyszczeniami, zaśmieceniem, odpadami toksycznymi. 

Istotny jest również wzrost temperatury wody w oceanach, który ma wpływ również na wzrost temperatury atmosferycznej. Oceany są również odpowiedzialne za produkcję większości dostępnego w atmosferze tlenu.

Nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić jak bardzo wody oceanów są zanieczyszczone. Oczywiście groźne dla stanu wód są wraki i odpady powojenne, gdyż związane są z niebezpiecznymi substancjami, które. Jednak odpady komunalne i pozrywane sieci są również dużym zagrożeniem dla morskich zwierząt. Odpady rozdrabniane są przez fale a następnie mylone z planktonem i konsumowane przez ryby, w ten sposób groźne dla zdrowia substancje mogą trafiać do następnych ogniw łańcucha pokarmowego. 

Światowy Dzień Oceanów - kiedy? Data święta

Święto wielkich wód przypada na 8 czerwca. Zagubieni w codziennych obowiązkach w dużych miastach nie myślimy o tym, jak wyglądałaby nasza planeta bez oceanów. Jak wpływa zaśmiecenie wód na morskie zwierzęta? Choć media coraz częściej nagłaśniają proekologiczne happeningi, a naukowcy ostrzegają o skutkach nieprzemyślanej eksploatacji Ziemi, to wciąż wielu ludzi jest zdania, że nie może nic zdziałać.

Tymczasem do mórz i oceanów trafiają miliony odpadów, niebezpiecznych między innymi dla morskich żółwi, które myląc unoszoną przez wodę plastikową reklamówkę z meduzą zjadają ją, następnie umierają w męczarniach nie mogąc strawić kawałka plastiku. Internet jest pełen zdjęć zaplątanych w sieci lub plastikowe odpady morskich obywateli.

Śmieci wyrzucane do mórz, wystawione na działanie prądów morskich tworzą dryfujące wyspy. Największą jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która porusza się na Oceanie Pacyficznym między Kalifornią a Hawajami. Szacuje się, że waży ona 3,5 mln ton i zdecydowana jej większość to tworzywa sztuczne.

Światowy Dzień Oceanów - co my możemy zrobić?

Przede wszystkim bądźmy świadomymi konsumentami. Żeby pomóc w odbudowaniu populacji ryb, wybierajmy tylko te z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Istnieje również lista ryb polecanych do spożywania. Na zakupach możemy wybierać najłatwiej dostępne gatunki widniejące na owym spisie. Nasza postawa konsumencka ma wpływ na dostawców i producentów, a co za tym idzie, nawet na samych rybaków.

Oprócz oczywistego zostawiania po sobie porządku na plaży podczas wakacyjnych wyjazdów, możemy również wprowadzić codzienne drobne kroczki ograniczające zużycie plastiku, czy innych tworzyw sztucznych. Warto w tym celu zainteresować się zagadnieniami Zero Waste oraz Less Waste, dzięki którym dowiemy się jak łatwo za pomocą małych codziennych decyzji dbać o środowisko, w którym żyjemy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie na wakacje z dziećmi? Gdzie z psem?
  2. Europejski Dzień Parków Wodnych. Kiedy wypada święto i jak się je obchodzi?
  3. Dzień Ochrony Środowiska 2019 - data. Kiedy obchodzimy święto?
  4. Dzień Ochrony Środowiska - scenariusz w przedszkolu
  5. Dzień Informatyka 2019 - data. Kiedy jest to święto?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News