Światowi eksperci są pewni. Czeka nas koszmarna powtórka z lat 30. XX w.

Światowi eksperci są pewni. Czeka nas koszmarna powtórka z lat 30. XX w.

To już nie żarty, a coraz bardziej realny problem. Jak podają bowiem światowi eksperci, czeka nas bolesna powtórka z rozrywki. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem przyjdzie katastrofa potężniejsza niż wojna i bardziej niszczycielska niż uderzenie planetoidy. Jeżeli ich doniesienia się spełnią, będziemy masowo przymierać głodem.

O tym uczą nas nawet na historii - potężny kryzys przełomu lat 20. i 30. XX wieku to krach, którego świat nie zapomni już nigdy. Upadek potężnych firm i ogólnoświatowy paraliż pozostawił po sobie mocno rozkopaną bruzdę w zbiorowej pamięci świata. Nie chcielibyśmy powtórki z rozrywki, tym bardziej że obecnie świat jest jeszcze bardziej związany ze sobą, a skutki takiego upadku poczulibyśmy na całym świecie. Dług korporacyjny amerykańskich firm osiągnął już poziom 45,2% PKB całych Stanów Zjednoczonych. To najwyższy poziom od 2008 roku. Jak ostrzega amerykańska Rezerwa Federalna to już 8,7 bln dolarów. Korporacje w tym czasie masowo emitują swój dług dalej. Jak tłumaczy David Ader, strateg Informa Financial Intelligence, polityka banków centralnych całego świata zachęcała je do tego. Wszystko przez dyktowane przez nie niskie stopy procentowe. - Niskie stopy procentowe zachęcały spółki do pożyczania, ale zamiast wykorzystywać te pieniądze do ekspansji, używały ich do podbicia kursów swoich akcji - mówi Ader.

Dług długiem pogania, czyli powtórka z przeszłości

Należy podkreślić, że nie tylko amerykańskie spółki zadłużają się na potęgę. To, co robią firmy ze Stanów Zjednoczonych, jest jedynie objawem trendu, który panuje obecnie na całym świecie. Widmo kryzysu gospodarczego wcale nie jest więc wydumanym problemem. Oczywiście, wszyscy obawiają się powtórki z lat 30. XX wieku, ale jednocześnie nikt nie robi nic, by temu zapobiec. Jak podał Instytutu Finansów Międzynarodowych, problem jest globalny. Światowa gospodarka osiągnęła już poziom zadłużenia rzędu 217 bln dolarów, co jest równowartością 327% PKB całej planety. To oznacza, że jesteśmy na prostej drodze do tego, by utonąć w zadłużeniu i poczuć cierpki smak potężnego kryzysu. Wystarczy, by jeden gigant, który jest silnie powiązany z innymi prężnymi firmami świata, upadł, a efekt domina murowany. Wówczas za 100 lat będzie mowa nie tylko o kryzysie z lat 30. XX wieku, ale także o tym z początku XXI wieku. źródło: rp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News