Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology udało się stworzyć sztuczną inteligencję, która przewiduje przyszłość. Mimo, że zakres czasowy jaki potrafi przewidzieć nie jest na razie duży – jedynie 1,5 sekundy – to, jak przekonują wynalazcy „to dopiero początek”.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology zaprezentowali światu swój najnowszy wynalazek – sztuczna inteligencja, która potrafi przewidzieć przyszłość.

Jej stworzenie udało się dzięki odpowiednio przeprowadzonemu uczeniu, które trwało ponad rok i  polegało na analizie kilku milionów krótkich nagrań video. Dzięki temu, maszyna (która pracuje w oparciu o dwa rodzaje sztucznej inteligencji) jest w stanie na podstawie zdjęcia przewidzieć co się stanie dalej.

Najpierw, pierwsza sztuczna inteligencja analizuje wszystkie obiekty i możliwe szczegóły znajdujące się na zdjęciu, a następnie generuje półtora sekundowy film. Tutaj do gry wchodzi druga SI, która ocenia realizm wygenerowanej sceny.

MIT opublikował na razie krótką dawkę możliwości przewidującej przyszłość maszyny. Jednak jak zapowiadają, ich celem jest w przyszłości takie ulepszenie aktualnego systemu, które pozwoli na generowanie przewidywań wybiegających dalej w przyszłość.

https://www.youtube.com/watch?v=Pt1W_v-yQhw

Takie przewidywanie przyszłości – w założeniu naukowców – ma być użyte głównie w planowaniu reagowania na rejestrowane sytuacje oraz tworzeniu autonomicznych samochodów.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło: MITCSAIL / antyradio

...

Zobacz również