Czy wicedyrektor szkoły może strajkować? Odpowiadamy

Czy wicedyrektor szkoły może strajkować? Odpowiadamy Źródło: Shutterstock/voy ager

Strajk nauczycieli zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim mnożą się pytania. Jedno z nich dotyczy władz szkoły. Czy wicedyrektor może wziąć udział w proteście? Znamy odpowiedź.

Strajk nauczycieli już wkrótce, a w mediach mnożą się pytania. Kto zasiądzie w komisjach egzaminacyjnych? Czy emeryci będą pilnowali egzaminowanych? - to tylko niektóre z nich. Interesującą kwestią jest też zachowanie władz szkoły w czasie protestu. Czy osoba pełniąca tak ważną funkcję jak wicedyrektor może przyłączyć się do strajku organizowanego przez ZNP? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Wicedyrektor nie jest pracodawcą, ale podlega bezpośrednio dyrektorowi szkoły. Można więc śmiało powiedzieć, że jest on pracownikiem i zgodnie z prawem może przystąpić do strajku wraz z nauczycielami. Prawo z pewnością mu tego nie zabrania. Kwestia jest jednak bardziej skomplikowana, jeśli dokładniej przyjrzymy się tej sytuacji.

Wicedyrektor może zaangażować się w strajk nauczycieli, ale czy powinien?

Wicedyrektor szkoły może stanąć ramię w ramię z nauczycielami podczas ogólnopolskiego protestu. Czy jednak powinien to robić? Jest to osoba, która wchodzi w skład kadry kierowniczej szkoły i w razie niedyspozycji dyrektora z jakichkolwiek powodów, przejmuje jego obowiązki. Odpowiedzialność, jaka ciąży na funkcji wicedyrektora jest bardzo duża.

Osoba piastująca to stanowisko jest w stosunku pracy z dyrektorem placówki. Według prawa oświatowego, w przypadku nieobecności dyrektora szkoły to właśnie on ma obowiązek go zastąpić.

Wicedyrektor może strajkować, ale musi dokładnie rozważyć tę decyzję

Jeśli w czasie strajku nauczycieli dyrektor będzie niedysponowany, trzeba będzie go zastąpić. W tym przypadku nieoceniona jest rola wicedyrektora. To on ponosi wtedy pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się w danej placówce.

Odpowiedź jest więc oczywista: nie ma prawnych przeciwwskazań, aby dyrektor włączył się w strajk nauczycieli. Trzeba jednak rozważyć, czy jego udział w strajku jest zasadny i czy wziął on pod uwagę pozostałe kwestie, za które jest odpowiedzialny w szkole. 

źródło: Portal Oświatowy

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News