Stan Borys: Prawdziwe nazwisko muzyka jest inne!

Stan Borys: Prawdziwe nazwisko muzyka jest inne! Źródło: fot. youtube.com/Plejada

Stan Borys prawdziwe nazwisko. Artysta, o którym od środy znów jest w mediach bardzo głośno z powodu jego niespodziewanej hospitalizacji, w rzeczywistości ma zupełne inne imię. Jak nazywa się Stan Borys?

Stan Borys prawdziwe nazwisko. Jak nazywa się Stan Borys? Nie wszyscy wiedzą, że muzyk tak naprawdę nosi zupełnie inne nazwisko niż to, pod którym jest znany. Jak w przypadku wielu osób związanych ze sceną, posługuje się on pseudonimem artystycznym. Ale skąd właśnie taki pseudonim?

Stan Borys prawdziwe nazwisko. Jak nazywa się Stan Borys?

Stan Borys przyszedł na świat 3 września 1941 roku. Urodził się w Załężu, które dziś jest dzielnicą Rzeszowa. Stan Borys prawdziwe nazwisko ma naturalnie zupełnie inne, a bzmi ono: Guzek. Pod tym nazwiskiem występował początkowo na deskach rzeszowskich teatrów, a potem także w współzakładanym przez siebie zespole Blackout (późniejszy Breakout). Po odejściu z zespołu - jak twierdzą media, został z niego wyrzucony przez drugiego współzałożyciela, Tadeusza Nalepę - rozpoczął poszukiwania swojej własnej ścieżki. W tym czasie warszawski zespół Tajfuny rozważał zmianę formuły. Skład był dotąd grupą instrumentalną. W zespole postanowiono o zmianie nazwy na Bizony oraz o przyjęciu wokalisty. Właśnie na tę szansę czekał Stanisław Guzek. Dołączył do zespołu i już niebawem zaśpiewał jeden z jego największych przebojów "Spacer dziką plażą". Skąd jednak zmiana własnego nazwiska na pseudonim artystyczny? Zespół tworzył muzykę big-bitową, która była swoistą "polską" wersją rock'n'rolla. W okresie PRL uznawano zachodnie gatunki muzyczne za nieprzyzwoite, a zatem w Polsce powstawały ich rodzime odpowiedniki. I właśnie ze względu na styl muzyczny grupy artysta przyjął pseudonim artystyczny Stan Borys. Stanisław Guzek brzmiało "za mało rock'n'rollowo".

Stan Borys imię

Pseudonim artystyczny najczęściej z czegoś się wywodzi. Niekiedy wiąże się on z postaciami, którymi dany artysta się inspiruje. Często wynika z prawdziwego imienia lub sięga się po drugie imię. W przypadku Stana Borysa pseudonim wymyślił konferansjer zaprzyjaźniony z zespołem Bizony. Imię oczywiście jest typowym dla języka angielskiego zdrobnieniem odpowiednika polskiego imienia Stanisław, czyli Stanley. Dlaczego jednak artysta przyjął nazwisko Borys - to pozostaje jego tajemnicą. Stan Borys prawdziwe nazwisko - jak już wspomniano - nosi Guzek. Jednak historia jego życia pokazuje, że imiona sceniczne mogą się bardzo przydać. W 1975 roku wokalista opuścił Polskę i na blisko 30 lat związał się z kontynentem amerykańskim. Początkowo mieszkał w Chicago w USA, później przeniósł się do kanadyjskiego Toronto, by wreszcie na stałe zamieszkać znów w Stanach Zjednoczonych - w Las Vegas. Dla Amerykanów wymówienie jego prawdziwego polskiego imienia - Stanisław - mogłoby być niezwykle karkołomne. Podobnie z nazwiskiem Guzek, które jest dla Polaka słowem bardzo prostym, a dla Amerykanina lub Kanadyjczyka może być naprawdę niemożliwe do powiedzenia. Tymczasem zarówno imię Stan, jak i Borys są słowami w USA powszechnymi. Stan Borys od kilku dni przebywa w szpitalu w związku z udarem mózgu. W środę poinformował o tym "Super Express". Jego stan jest bardzo ciężki, lekarze walczą o jego życie, zaś jego żona wspiera go w tej trudnej sytuacji.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Stan Borys: Wiek muzyka sprawia mu już problemy
  2. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
  3. Piosenki na walentynki. Przy tych melodiach możecie spędzić romantyczne chwile
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News