Stało się! Ludzie wychodzą na ulice, Sejm przyjął ustawę o...

Stało się! Ludzie wychodzą na ulice, Sejm przyjął ustawę o...

To wiadomość z ostatniej chwili. Stało się! Sejm właśnie podjął historyczną decyzję. To koniec marzeń opozycji. Właśnie przyjęto jedną z najbardziej kontrowersyjnych ustaw w tej kadencji parlamentu.

Sejm właśnie zakończył debatę w sprawie prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym. Przyjęto poprawki zgłaszane przez PiS, odrzucono większość poprawek opozycji. Decyzja wzbudza ogromne kontrowersje. ZOBACZ TAKŻE: Nadzieje opozycji runęły. Prezydent Duda podjął decyzję Powoduje to wzburzenie społeczne, nic więc dziwnego, że Polacy wychodzą na ulicę. Od czwartku wieczór pod Sejmem trwają protesty przeciwników partii rządzącej. W piątek będzie z całą pewnością jeszcze gorzej.

Co nowego?

Nowa ustawa wprowadza przede wszystkim niezwykłe rozwiązanie, które nazywa się "skarga nadzwyczajna". Ma ono służyć ponownemu rozpatrywaniu spraw, które już są prawomocne. Będzie to można robić nawet kilka lat po prawomocnym wyroku sądu. Prócz tego ma powstać specjalna izba Sądu Najwyższego: Izba Dyscyplinarna. Jej zadaniem będzie rozpatrywanie postępowań dyscyplinarnych sędziów, którzy popełnili czyny nielicujące z wykonywanym zawodem.

Stało się. Projekt przegłosowany

Projekt został przyjęty przez Sejm stosunkiem 239 głosów za do 171 przeciwnych. 24 posłów wstrzymało się od głosu. Widać zatem, że ustawa przyjęta została głosami Prawa i Sprawiedliwości przy wsparciu nielicznych posłów spoza tego ugrupowania. Przeciwko przyjęciu ustawy głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL. Najpewniej głosy wstrzymujące się należały przede wszystkim do posłów ugrupowania Kukiz'15. ZOBACZ TAKŻE: Prezydent MIAŻDŻY Kaczyńskiego, a potem najważniejsza zapowiedź roku! Wcześniej posłowie głosami głównie członków klubu parlamentarnego PiS odrzucili wniosek PO o odrzucenie w całości prezydenckiej ustawy. Teraz Sejm zaczął obradować nad drugim prezydenckim projektem: ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym projekcie można znaleźć zapis między innymi o wyborze sędziów do KRS przez Sejm większością 3/5 głosów.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News