Państwo Islamskie poniosło sromotną porażkę. Po pasmach klęsk przyszedł czas na wyparcie ich z kolejnego miasta. Wygląda na to, że koniec ISIS jest już definitywny.

Kolejne państwo ogłosiło całkowite zniszczenie ISIS na swoim terenie. Tym razem to Filipiny. Minister Obrony tego kraju oświadczył w poniedziałek, że trwające od 5 miesięcy walki z terrorystami właśnie dobiegły końca.

Na Filipinach walki toczyły się w mieście Marawi na wyspie Mindanao. Chociaż większość kraju jest katolicka, to na wyspie istnieje autonomiczny region „Muzułmańskie Mindanao”. Na jego obszarze dominuje islam.

– Nie ma już bojowników w Marawi – stwierdził szef resortu obrony Delfin Lorenzana.

Podkreślił też, że żołnierze opanowali ostatnie kilka budynków opanowanych przez bojowników islamskich w samym centrum miasta. W związku z tym walki zostały zakończone.

Rzecznik armii generał Restituto Padilla zaznaczył, że chociaż w mieście wciąż słychać strzały, to „nie ma tam już terrorystów”. Zaznaczył także, że dżihadyści byli wzywani do poddania się, jednak odmówili. Dowództwo armii podaje też, że w dwóch budynkach i meczecie umiejscowionym w rejonie walk siły wojskowe odkryły co najmniej 42 ciała terrorystów.

Konflikt z bojownikami islamskimi wybuchł po tym, jak władze próbowały aresztować jednego z przywódców sojuszu dżihadystycznych ugrupowań powiązanego z ISIS. Wegług władz Filipin to wtedy fundamentaliści postanowili przejąć kontrolę nad miastem Marawi i utworzyć w nim kalifat na wzór tych w Iraku i Syrii.

Podczas konfliktu życie straciło ponad 800 osób. Władze informują także, że z obszaru, w którym toczyły się walki, uciekło prawie 500 tys. osób.

Źródło: rmf24.pl

Najbardziej przerażające fakty o ISIS [ZOBACZ!]


10 POTĘŻNYCH kataklizmów, które wstrząsnęły ludzkością

...

Zobacz również