Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki

Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki Źródło: pixabay.com/Hans

Spowiedź przed Wielkanocą - kiedy najlepiej wyspowiadać się z grzechów przed świętami? Gdzie to zrobić w największych miastach Polski? Kilka dni przed Wielką Niedzielą to nie najlepszy pomysł, żeby szukać kościoła i odpowiedniego spowiednika, jeśli nie chcesz czekać kilkudziesięciu minut na swoją kolej. Zdecydowanie lepiej zrobić to wcześniej, żeby mieć czyste sumienie, nie spieszyć się nigdzie i spać spokojnie.

Spowiedź przed Wielkanocą spędza ci sen z powiek? Boisz się, że nie zdążysz wyspowiadać się ze swoich grzechów przed najważniejszymi katolickimi świętami w roku?

Spowiedź przed Wielkanocą - kiedy jest? W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, czy Wielką Sobotę?

Według danych z poprzednich lat spowiedź w Triduum Paschalne planuje ponad 60% wiernych. Skąd to zainteresowanie? Czy spowiedź przed świętami Wielkiejnocy jest obowiązkowa, że cieszy się taką popularnością w tym okresie? 

Drugie przykazanie kościelne brzmi: Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, trzecie natomiast: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Przyjęło się więc, że najlepszą do tego okazją jest właśnie Wielki Post i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ponieważ post jest to czas pokuty, nawracania się i zadumy nad własnym życiem i postępowaniem.

Z tego powodu przed konfesjonałami ustawiają się długie kolejki wiernych, chcących zdążyć przed Wielkanocą. Więc jeśli chcecie uniknąć kolejek, najlepiej poszukać mniejszych kościołów, parafii oraz kościołów nieparafialnych.

Spowiedź przed Wielkanocą - Warszawa, Kraków, Lublin, Wrocław, Poznań

Aby ułatwić wiernym przystąpienie do spowiedzi przed Wielkanocą, w wielu kościołach od Wielkiego Czwartku lub Wielkiego Piątku organizowane są noce konfesjonały. Wierni ustawiają się w naprawdę długie kolejki i czekają na swoją kolej. Jest to forma pomocy ludziom mocno zabieganym w okresie przedświątecznym. Dodatkowa wieczorna spowiedź trwa przynajmniej do północy. Gdzie można się wyspowiadać w tym roku w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Poznaniu? Lista:

 • Kościoły w Warszawie:
  • Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia,
  • Bł. Edmunda Bojanowskiego,
  • Św. Kazimierza.
 • Kościół w Krakowie - Miłosierdzia Bożego.
 • Kościoły w Lublinie to między innymi:
  • Św. Piotra Apostoła,
  • Kościół Wniebowzięcia NMP,
  • Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Poznań i Wrocław niestety nie biorą udziału w akcji. Lista wszystkich punktów dostępna jest na oficjalnej stronie wydarzenia.

Regułka do spowiedzi, którą musisz znać

Formułka, którą mówimy w konfesjonale podczas spowiedzi, jest równie istotna co same grzechy. Powinna być znana każdemu, kto chce przystąpić do tego sakramentu. Nie jest ona długa, więc łatwo ją zapamiętać.

Wierny: W imię Ojca i Syna i Dycha Świętego. Amen. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Ksiądz: Na wieki wieków. Amen.

Wierny: Ostatni raz byłem u spowiedzi (kiedy), pokutę zadaną odprawiłem (lub nie i dlaczego). Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wyznajesz swoje grzechy), więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, obiecuję poprawę, i proszę Cię Ojcze o pokutę i rozgrzeszenie.

Ksiądz prowadzi krótką rozmowę z wiernym.

Następnie wierny cicho się modli: Amen (po słowach kapłana: ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego).

Ksiądz: Wysławiajmy Boga, bo jest dobry.

Wierny: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.

Ksiądz: Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju.

Wierny: Bóg zapłać. Szczęść Boże.

Odchodzisz od konfesjonału, gdy usłyszysz pukanie kapłana, na koniec całując stułę kapłana, wyrażasz szacunek do Pana Boga.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
 2. Z czego zrobić koszyczek wielkanocny DIY? Mamy świetny pomysł
 3. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami
 4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
 5. Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Data, zwyczaje, tradycje
 6. Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News