Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki

Kiedy iść do spowiedzi przed Wielkanocą? W tych kościołach będą najmniejsze kolejki Źródło: pixabay.com/Hans

Spowiedź przed Wielkanocą - kiedy najlepiej wyspowiadać się z grzechów przed świętami? Gdzie to zrobić w największych miastach Polski? Kilka dni przed Wielką Niedzielą to nie najlepszy pomysł, żeby szukać kościoła i odpowiedniego spowiednika, jeśli nie chcesz czekać kilkudziesięciu minut na swoją kolej. Zdecydowanie lepiej zrobić to wcześniej, żeby mieć czyste sumienie, nie spieszyć się nigdzie i spać spokojnie.

Spowiedź przed Wielkanocą spędza ci sen z powiek? Boisz się, że nie zdążysz wyspowiadać się ze swoich grzechów przed najważniejszymi katolickimi świętami w roku?

Spowiedź przed Wielkanocą - kiedy jest? W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, czy Wielką Sobotę?

Według danych z poprzednich lat spowiedź w Triduum Paschalne planuje ponad 60% wiernych. Skąd to zainteresowanie? Czy spowiedź przed świętami Wielkiejnocy jest obowiązkowa, że cieszy się taką popularnością w tym okresie? 

Drugie przykazanie kościelne brzmi: Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, trzecie natomiast: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. Przyjęło się więc, że najlepszą do tego okazją jest właśnie Wielki Post i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ponieważ post jest to czas pokuty, nawracania się i zadumy nad własnym życiem i postępowaniem.

Z tego powodu przed konfesjonałami ustawiają się długie kolejki wiernych, chcących zdążyć przed Wielkanocą. Więc jeśli chcecie uniknąć kolejek, najlepiej poszukać mniejszych kościołów, parafii oraz kościołów nieparafialnych.

Spowiedź przed Wielkanocą - Warszawa, Kraków, Lublin, Wrocław, Poznań

Aby ułatwić wiernym przystąpienie do spowiedzi przed Wielkanocą, w wielu kościołach od Wielkiego Czwartku lub Wielkiego Piątku organizowane są noce konfesjonały. Wierni ustawiają się w naprawdę długie kolejki i czekają na swoją kolej. Jest to forma pomocy ludziom mocno zabieganym w okresie przedświątecznym. Dodatkowa wieczorna spowiedź trwa przynajmniej do północy. Gdzie można się wyspowiadać w tym roku w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Poznaniu? Lista:

 • Kościoły w Warszawie:
  • Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia,
  • Bł. Edmunda Bojanowskiego,
  • Św. Kazimierza.
 • Kościół w Krakowie - Miłosierdzia Bożego.
 • Kościoły w Lublinie to między innymi:
  • Św. Piotra Apostoła,
  • Kościół Wniebowzięcia NMP,
  • Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

Poznań i Wrocław niestety nie biorą udziału w akcji. Lista wszystkich punktów dostępna jest na oficjalnej stronie wydarzenia.

Regułka do spowiedzi, którą musisz znać

Formułka, którą mówimy w konfesjonale podczas spowiedzi, jest równie istotna co same grzechy. Powinna być znana każdemu, kto chce przystąpić do tego sakramentu. Nie jest ona długa, więc łatwo ją zapamiętać.

Wierny: W imię Ojca i Syna i Dycha Świętego. Amen. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Ksiądz: Na wieki wieków. Amen.

Wierny: Ostatni raz byłem u spowiedzi (kiedy), pokutę zadaną odprawiłem (lub nie i dlaczego). Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami (wyznajesz swoje grzechy), więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, obiecuję poprawę, i proszę Cię Ojcze o pokutę i rozgrzeszenie.

Ksiądz prowadzi krótką rozmowę z wiernym.

Następnie wierny cicho się modli: Amen (po słowach kapłana: ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego).

Ksiądz: Wysławiajmy Boga, bo jest dobry.

Wierny: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.

Ksiądz: Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju.

Wierny: Bóg zapłać. Szczęść Boże.

Odchodzisz od konfesjonału, gdy usłyszysz pukanie kapłana, na koniec całując stułę kapłana, wyrażasz szacunek do Pana Boga.

 1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
 2. Z czego zrobić koszyczek wielkanocny DIY? Mamy świetny pomysł
 3. Obrazki i memy wielkanocne. Możesz wrzucić na Facebooka lub wysłać znajomym z życzeniami
 4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
 5. Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Data, zwyczaje, tradycje
 6. Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!
Następny artykuł