68101557cab1fd9d3448f0846b6d8f12,640,0,0,0
fot. pomnikwdziecznosci.pl
Wiadomości Pikio - 30 Maja 2015

Spór o 5-metrowy pomnik Chrystusa w Poznaniu

Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości toczą spór z władzami Poznania o postawienie 5-metrowego pomnika Chrystusa w centrum miasta. Zastrzeżenia ma także konserwator zabytków.

5-metrowy pomnik Chrystusa, który ma stanąć na placu Mickiewicza w Poznaniu to inicjatywa Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczą inicjatorzy pomnik musi stanąć w Poznaniu ponieważ podobny stał tam przed wojną jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Jak przekonuje poznańska konserwator zabytków w obecnym kontekście przestrzennym placu, zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży, umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie. Z uwagi na sprzeciw poznańskich władz i konserwatora zabytków wobec stawiania pomników w tym miejscu inicjatorzy postanowili obejść prawo i wbrew wszystkiemu postawić tam 5-metrowy pomnik z brązu jako element wystawy poświęconej jego przedwojennemu odpowiednikowi. Do uczestnictwa w imprezie gorąco zachęca także archidiecezja poznańska z abp Stanisławem Gądeckim na czele. Najprawdopodobniej pomnik tak czy inaczej stanie na stałe w wybranym przez zwolenników PiS miejscu ponieważ ani policja ani władze miasta nie mają zamiaru przeszkadzać w "religijnej" uroczystości. Takie pobłażliwe traktowanie omijania prawa i wymuszania budzi oburzenie w środowiskach laickich, które zaznaczają że postawienie tego pomnika w tym miejscu spowoduje takie wydarzenia jak na Krakowskim Przedmieściu 5 lat temu.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: Głos Wielkopolski5-metrowy pomnik Chrystusa, który ma stanąć na placu Mickiewicza w Poznaniu to inicjatywa Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczą inicjatorzy pomnik musi stanąć w Poznaniu ponieważ podobny stał tam przed wojną jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości. Jak przekonuje poznańska konserwator zabytków w obecnym kontekście przestrzennym placu, zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży, umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie. Z uwagi na sprzeciw poznańskich władz i konserwatora zabytków wobec stawiania pomników w tym miejscu inicjatorzy postanowili obejść prawo i wbrew wszystkiemu postawić tam 5-metrowy pomnik z brązu jako element wystawy poświęconej jego przedwojennemu odpowiednikowi. Do uczestnictwa w imprezie gorąco zachęca także archidiecezja poznańska z abp Stanisławem Gądeckim na czele. Najprawdopodobniej pomnik tak czy inaczej stanie na stałe w wybranym przez zwolenników PiS miejscu ponieważ ani policja ani władze miasta nie mają zamiaru przeszkadzać w "religijnej" uroczystości. Takie pobłażliwe traktowanie omijania prawa i wymuszania budzi oburzenie w środowiskach laickich, które zaznaczają że postawienie tego pomnika w tym miejscu spowoduje takie wydarzenia jak na Krakowskim Przedmieściu 5 lat temu.Polub pikio.pl by być na bieżąco!
bh, źródło: Głos Wielkopolski
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News