Rząd uruchamia specjalne i wyższe emerytury! Znamy kryteria przyznawania

Rząd uruchamia specjalne i wyższe emerytury! Znamy kryteria przyznawania

Emerytura w specjalnej taryfie przyznawana ma być dla matek, które wychowują liczne potomstwo. Projekt w szczególnych przypadkach obejmować ma również ojców, a jego robocza nazwa to "Mama+". A jakie dokładnie kryteria trzeba będzie spełnić, aby otrzymać specjalną, dodatkową emeryturę? 

Według nowego projektu ustawy o matczynych emeryturach, docenione zostaną matki oraz ojcowie, którzy wychowują dużą gromadkę dzieci. Ma to być zarówno wyraźnym pokazaniem uznania dla takich rodzin, jak i zachęcenie Polaków do posiadania większej liczby potomków. Planowo program Mama+ zapewniający dodatkowe emerytury ma obowiązywać już od nowego roku, ale jakie są dokładne kryteria, które trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie?

Ile wynosić będzie nowa emerytura?

Według "Mama+" wysokość emerytury dla matki (a w szczególnych przypadkach ojca) wychowującej liczne potomstwo wynosić będzie 1029 zł, a więc tyle, co wysokość emerytury minimalnej. Oznacza to, że kobiety, którym naliczona została niższa kwota emerytalna dostaną wyrównanie do kwoty minimalnej. W praktyce wyglądać to będzie tak, że jeśli matka spełni wszystkie kryteria, a emerytury otrzymuje zaledwie 600 zł, to ZUS dołoży jej brakujące 429 tak, by otrzymywała kwotę minimalną.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać nowe emerytury specjalne?

Jak wynika z projektu ustawy, kryteria nie są wygórowane - specjalna emerytura ma obejmować każdą matkę, która urodziła oraz wychowała przynajmniej czwórkę dzieci. Jak podaje rząd, programem - w szczególnych przypadkach - obejmowani będą również ojcowie po udowodnieniu, że spełniają warunki, tj. udowodnią, że to oni zrezygnowali z pracy po to, by poświęcić się wychowaniu dzieci. Świadczenie ma również przysługiwać wstecz, co oznacza, że dotyczyć będzie matek, które kiedykolwiek urodziły czwórkę dzieci, nawet wówczas, gdy wszystkie, bądź niektóre z nich, są już pełnoletnie. Szacuje się, że program PiS "Mama+" kosztować będzie budżet państwa około 915 mln zł rocznie.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Patryk Jaki zaliczył wpadkę roku. Myślał, że Warszawa jest w Grecji
  2. Zagraniczne media dostrzegły zagrożenie, które Polacy przeoczyli. Oto plan PiS
  3. To koniec marzeń Macierewicza. Jego przyszłość legła w gruzach
Następny artykuł