SW Research przeprowadziło badanie opinii społecznej w sprawie ewentualnego zakazu noszenia burek w Polsce. Podobne zakazy funkcjonują już w innych krajach Europy zachodniej. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem.

Zakaz noszenia tradycyjnych strojów muzułmańskich kobiet – burek, które nierozerwalnie kojarzone są z radykalnym islamem, funkcjonuje już w kilku krajach Europy zachodniej tj. we Francji, Belgii, Holandii i na Łotwie. Ostatnio podobny pomysł pojawił się w Polsce i z tego powodu SW Research postanowił spytać Polaków o zdanie w tej sprawie.

Blisko połowa Polaków tj. 45%, opowiada się za wprowadzeniem zakazu noszenia burek w miejscach publicznych. W większości za zakazem opowiadają się młodzi, mężczyźni oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Przeciwnego zdania jest natomiast 33%. Opinii w tej sprawie nie ma z kolei 22% pytanych Polaków i Polek.

Jak wyjaśnia prof. Barbara Pasamonik, autorka książki „Rola płci w integracji europejskiej muzułmanów”, wyniki badania pokazują sprzeciw Polaków wobec takich zjawisk jak terroryzm i radykalizm islamski (burki są kojarzone właśnie z radykalizmem), a nie sprzeciw wobec wolności religijnej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: sw research dla newsweek

...

Zobacz również