PiS traci większość w Sejmie. Sensacyjne badanie

PiS traci większość w Sejmie. Sensacyjne badanie Źródło: Fot. Flickr/Kancelaria Sejmu

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS przyniósł ogromną dla wielu wyborców niespodziankę. Jak się bowiem okazało, gdyby wybory odbyły się dziś, Prawo i Sprawiedliwość straciłoby parlamentarną większość. Komu udało się odebrać partii obecnie rządzącej tę przewagę?

Według nowego badania opinii publicznej do Sejmu udałoby się wejść przedstawicielom pięciu ugrupowań. Mowa tu o Prawie i Sprawiedliwości, koalicji Nowoczesnej oraz Platformy Obywatelskiej, klubie Kukiz'15, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Polskim Stronnictwie Ludowym.

Sondaż zadziwił zwolenników Prawa i Sprawiedliwości

Sondaż wygrało PiS z poparciem na poziomie 39 proc. głosów. Tuż za nim uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą chciałoby wybrać 28 proc. ankietowanych. Warto jednak zaznaczyć, że oficjalna decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych w koalicji między partiami opozycyjnymi wciąż nie zapadła. Na razie ich współpraca skupia się jedynie na samorządach. Symboliczne podium w badaniu zamknął klub Kukiz'15 z 10-procentowym poparciem. Na Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowałoby 8 proc. ankietowanych, a na Polskie Stronnictwo Ludowe - 5 proc.

Czy PiS straci w następnych wyborach większość parlamentarną?

Warto więc zaznaczyć, że chociaż partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała sondaż, nie zdobyłaby tym razem parlamentarnej większości. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie badania zaznaczają jednak, że nie został w nim wzięty pod uwagę ruch tworzący się wokół Roberta Biedronia, którego powstanie zapowiedział już sam prezydent Słupska i który zyskuje coraz większą społeczną popularność. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości nie skomentowali jeszcze wyników niezbyt satysfakcjonującego dla nich sondażu. Obecnie skupiają się bowiem najpewniej na wygranej w wyborach samorządowych, które zbliżają się już ogromnymi krokami. Ewentualne zwycięstwo w lokalnych gremiach bez wątpienia pomogłoby im bowiem w osiągnięciu późniejszego sukcesu także na ogólnopolskiej arenie politycznej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Andrzej i Agata Duda u gwiazdy Polsatu. Polacy przecierają oczy ze zdziwienia
  2. Leszek Miller przerwał milczenie. Ujawnił co się stało po śmierci syna
  3. Karczemna awantura o Polskę w PE! „Potraficie tylko drzeć mordy”
  4. Olejnik odebrało mowę w programie na żywo. Biedroń ostro o molestowaniu w TVN
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News