Sondaż: Potężny wzrost poparcia opozycji. Nigdy nie była tak blisko PiS

Sondaż: Potężny wzrost poparcia opozycji.  Nigdy nie była tak blisko PiS Źródło: źródło: flickr.com, wikimedia.org/Kalinka261015, Platforma Obywatelska RP

Wyniki najnowszego sondażu wprowadzają w osłupienie. Po raz pierwszy od wyborów z 2015 roku opozycja tak bardzo zbliżyła się do PiS. Wyniki mówią jasno - niewiele potrzeba, by przegonić formację Kaczyńskiego. To bardzo złe wieści dla partii rządzącej. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Według badania wykonanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych do Sejmu weszłoby siedem partii. Tymi, które uzyskałyby najmniejsze poparcie, są Partia Razem i SLD, które zdobyły po 5% głosów. Tuż nad nimi znalazło się PSL z wynikiem na poziomie 6%.

Jeszcze wyżej od partii ludowców wspięło się ugrupowanie Kukiz'15 z 8%, co i tak jest gorszym wynikiem o 2 pkt. procentowe od ostatniego sondażu IBRiS. Niewiele więcej zdobyła Nowoczesna - 9%.

Najwięcej zmian zaszło między PO a PiS. Partia Kaczyńskiego spadła względem ostatniego badania o 5 pkt. procentowych z poziomu 34% do 29%. Tuż za nią, na poziomie 27% znalazła się Platforma Obywatelska. Badanie wykonano w dniach 16-17 marca, a więc już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Nie ma wątpliwości, że reelekcja byłego premiera została policzona za sukces Platformy Obywatelskiej, która dzięki temu uzyskała prymat w ruchu opozycyjnym. Znów wracamy tym samym do układu sprzed lat, kiedy to liczyły się tak naprawdę dwie partie - PiS i PO. Warto podkreślić też, że od początku tej kadencji Sejmu żadna partia tak bardzo nie zbliżyła się jeszcze do PiS.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News