Wyniki najnowszego sondażu wprowadzają w osłupienie. Po raz pierwszy od wyborów z 2015 roku opozycja tak bardzo zbliżyła się do PiS. Wyniki mówią jasno – niewiele potrzeba, by przegonić formację Kaczyńskiego. To bardzo złe wieści dla partii rządzącej. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka.

Według badania wykonanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych do Sejmu weszłoby siedem partii. Tymi, które uzyskałyby najmniejsze poparcie, są Partia Razem i SLD, które zdobyły po 5% głosów. Tuż nad nimi znalazło się PSL z wynikiem na poziomie 6%.

Jeszcze wyżej od partii ludowców wspięło się ugrupowanie Kukiz’15 z 8%, co i tak jest gorszym wynikiem o 2 pkt. procentowe od ostatniego sondażu IBRiS. Niewiele więcej zdobyła Nowoczesna – 9%.

Najwięcej zmian zaszło między PO a PiS. Partia Kaczyńskiego spadła względem ostatniego badania o 5 pkt. procentowych z poziomu 34% do 29%. Tuż za nią, na poziomie 27% znalazła się Platforma Obywatelska. Badanie wykonano w dniach 16-17 marca, a więc już po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

Nie ma wątpliwości, że reelekcja byłego premiera została policzona za sukces Platformy Obywatelskiej, która dzięki temu uzyskała prymat w ruchu opozycyjnym. Znów wracamy tym samym do układu sprzed lat, kiedy to liczyły się tak naprawdę dwie partie – PiS i PO. Warto podkreślić też, że od początku tej kadencji Sejmu żadna partia tak bardzo nie zbliżyła się jeszcze do PiS.

pt

...

Zobacz również