Według rezultatów sondażu, który został przeprowadzony przez agencję YouGov dla gazety Evening Standard, po raz pierwszy w historii Londynu burmistrzem miasta zostanie muzułmanin.

Zwycięzcą sondażu okazał się Sadiq Aman Khan. Khan jest członkiem lewicowej Partii Pracy (Labour Party). Urodził się w Londynie w rodzinie pakistańskich imigrantów. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Według ankiety w pierwszej turze wyborów na Khana swój głos zamierza oddać 43% mieszkańców Londynu. Jego główny konkurent, Zac Goldsmith z Partii Konserwatywnej uzyskał 32% głosów. Przewiduje się, że rezultat drugiej tury wyniesie 57% przeciwko 43% na korzyść Khana.

W sondażu wzięło udział 1574 dorosłych mieszkańców Londynu. Był on przeprowadzony w dniach od 2 do 4 maja.

Londyńczycy podczas wyborów oddadzą dwa głosy. Pierwszy z nich na wybranego przez siebie kandydata, drugi na innego z kandydatów, którego chcieliby widzieć na stanowisku burmistrza w przypadku porażki swojego „faworyta”. Jeśli któremuś z kandydatów uda się zdobyć ponad 50% głosów zostaje on zwycięzcą, a jeśli tak się nie zdarzy to przeprowadzona zostanie druga tura wyborów, w której weźmie udział dwóch kandydatów z najwyższymi wynikami.

Oficjalne wyniki wyborów zostaną opublikowane w piątek wieczorem.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: news.mail.ru

Zobacz również