Przełomowa decyzja Rosji ws. Smoleńska! PiS nie dowierza

Przełomowa decyzja Rosji ws. Smoleńska! PiS nie dowierza

Smoleńsk od 8 lat definiuje stosunki polsko-rosyjskie. Katastrofa, w której zginął prezydent RP wraz z niemal stoma najważniejszymi osobami w państwie, do dziś pozostaje nie do końca wyjaśniona. W śledztwie prowadzonym przez Rosjan doszło właśnie do przełomu. 

10 kwietnia 2010 roku na smoleńskim lotnisku wojskowym rozbił się należący do rządu RP samolot Tupolew Tu-154M. Na jego pokładzie podróżowało 96 osób. Wśród nich był oczywiście prezydent Lech Kaczyński, pierwsza dama Maria Kaczyńska, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, posłowie, opozycjoniści czasów PRL. Katastrofa była ogromnym szokiem dla struktur państwa polskiego i społeczeństwa, które po prostu nigdy wcześniej nie spotkało się z podobnym wydarzeniem. Polacy natychmiastowo podzielili się na zwolenników obowiązującej wersji o wypadku oraz na chcących dowieść, że katastrofa była zamachem. Śledztwo w tej sprawie prowadzą nie tylko Prokuratura Krajowa, ale także organy ścigania Federacji Rosyjskiej. Te drugie zdecydowały się niedawno na niespodziewany ruch.

Smoleńsk: przełom w sprawie

W wyniku spadnięcia na ziemię rządowego Tupolewa w pobliżu miejscowości Smoleńsk zginęła również współzałożycielka NSZZ "Solidarność" Anna Walentynowicz. W imieniu legendy opozycji walkę w sądach prowadzi jej wnuk, Piotr Walentynowicz. Pan Piotr uzyskał niedawno status pokrzywdzonego w prowadzonej przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej sprawie karnej, mającej na celu wyjaśnienie zdarzeń z 10 kwietnia. O fakcie PAP poinformował jego pełnomocnik mec. Lech Obara. Starania w tym celu podjęto, by kontrolować śledztwo, w którym zdaniem Walentynowicza i Obary niedostatecznie reprezentowano interesy polskich poszkodowanych. Zdaniem Obary otrzymanie statusu będzie upoważniało wnuka Anny Walentynowicz do wglądu do akt sprawy oraz częściowe kierowanie nim poprzez pisanie pism i skarg. - Po uzyskaniu statusu pokrzywdzonego pan Walentynowicz powinien otrzymać dostęp do akt sprawy, zwłaszcza przeprowadzonych dowodów [...] W przypadku zaniechania faktycznego dopuszczenia pokrzywdzonego do akt istnieje możliwość skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której stroną jest Rosja - mówi mediom Obara. Jest to prawdziwy przełom w sprawie, która do tej pory wydawała się toczyć jakby za zamkniętymi drzwiami. Śledczy z polskiej komisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy i Jarosław Kaczyński, prezes PiS muszą być naprawdę zszokowani. Uległość Rosjan w tej kwestii zaskakuje, szczególnie, że Smoleńsk pozostaje kością niezgody we stosunkach na linii Warszawa-Moskwa.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kaczyński WEZWANY PRZED SĄD. Panika w PiS
  2. Międzynarodowy skandal! Morawiecki ośmieszył się przed światem
  3. To dopiero początek afer z Szydło i limuzynami! Przyłapali ją
  4. HORROR! SPRZEDAJĄ PSY JAK ZABAWKI. BEZ WODY, ZWIĄZANE I WCIŚNIĘTE DO PUDEŁEK
  5. Nick Jonas zaręczył się po dwóch miesiącach znajomości. Jego partnerka jest dużo starsza
Anna Walentynowicz obok Lecha Wałęsy na mszy świętej w Stoczni Gdańskiej podczas strajku w sierpniu 1980 roku. Fot. Wikipedia.org. Lech Kaczyński dekoruje Annę Walentynowicz Orderem Orła Białego. Fot. Wikipedia.org. Piotr Walentynowicz podczas konferencji prasowej. Screenshot: YouTube. źródło: radiomaryja.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News