Polska prokuratura bada wrak tupolewa. Nastąpi przełom ws. katastrofy smoleńskiej?

Polska prokuratura bada wrak tupolewa. Nastąpi przełom ws. katastrofy smoleńskiej? Źródło: .

Smoleńsk, jak i cała katastrofa, która miała miejsce ponad 9 lat temu nadal wywołuje bardzo skrajne emocje wśród Polaków. W sprawie przyczyn rozbicia się samolotu prezydenckiego toczone są śledztwa po obu stronach, a teraz polscy prokuratorzy ponownie przeprowadzają oględziny wraku.

Smoleńsk jeszcze przez długie lata będzie się Polakom kojarzył z katastrofą prezydenckiego samolotu, w której życie straciło 96 osób. Mimo że teoretycznie znamy już przyczynę tej potwornej tragedii, to nadal zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej toczone są śledztwa, które mają za zadanie zbadanie każdego możliwego aspektu katastrofy.

Teraz polscy prokuratorzy udali się specjalnie do Smoleńska, aby przeprowadzić kolejne oględziny wraku samolotu. Śledczy mają nadzieję na odnalezienie śladów, które będą stanowić prawdziwy przełom w tym dochodzeniu.

Smoleńsk czeka prawdziwy przełom?

Nie da się ukryć, że wokół katastrofy smoleńskiej narosła cała masa kontrowersji, jak i różnych teorii, które starają się wyjaśnić tę prawdziwą przyczynę tragedii, jaka miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. W Polsce wciąż najpopularniejszym twierdzeniem jest, że przyczyną katastrofy był wybuch, a nie jako podawano wcześniej, zderzenie z rosnącym nieopodal lotniska drzewem.

Aktualnie jednocześnie prowadzone są dla śledztwa, z czego jednej z nich przewodzi Antoni Macierewicz. Co więcej, specjalna delegacja polskiej prokuratury udała się do Smoleńska, aby przeprowadzić kolejne oględziny wraku, który nadal pozostaje na terytorium rosyjskim.

Tym razem śledczy chcą dokładniej przyjrzeć się agregatom, podzespołom i elementom konstrukcyjnym samolotu. Ostatni tego typu wyjazd miał miejsce we wrześniu ubiegłego roku i aktualnie Polacy mają na swoim koncie 12 takich wyjazdów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak podają media, strona rosyjska jest otwarta na współpracę, jednak jak na razie raczej nie ma co liczyć na powrót wraku samolotu prezydenckiego do Polski za sprawą tego, że nadal jest dowodem w toczącym się śledztwem, które również ma wyjaśnić dokładną przyczynę katastrofy. Dopóki Rosjanie nie zakończą swojej pracy, wrak pozostanie u nich.

Aktualnie trwający wyjazd polskich specjalistów został zrealizowany po złożeniu odpowiedniego wniosku, który powstał w marcu, a sama zgoda na przeprowadzenie oględzin wraku została wydana na początku maja. Wiele osób ma nadzieję, że dzięki nim uda się, aby w całej sprawie nastąpi przełom.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Marta Kaczyńska ujawniła PRAWDĘ o swojej matce. Tak szczera jeszcze nigdy nie była! Będziecie zbierać szczęki z podłogi
  2. Danuta Wałęsa ZMIAŻDŻONA przez Monikę Jaruzelską. Te słowa musiały BOLEĆ! Nie miała dla niej litości
  3. Ogromny pożar hali. Na pomoc ruszyło 50 zastępów straży pożarnej
  4. Stuhr o wyniku eurowyborów. "Trudno ogarnąć rozumem sytuację w Polsce"
  5. Zakonnica wybierała głuche ofiary, księża gwałcili. "Założyła mi pieluchę, by ukryć krwawienie"

 

źródło: WP

Następny artykuł