Smog niszczy naszą pamięć. Zatrważające wyniki badań

Smog niszczy naszą pamięć. Zatrważające wyniki badań Źródło: pikio.pl

Smog to bardzo powszechne zjawisko, które ciężko zwalczyć. Z roku na rok jego siła rośnie, a ludzie odczuwają jego skutki. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że zanieczyszczenia mają negatywny wpływ nawet na pamięć.

Smog wywołuje bolesne skutki, które stale odczuwane są przez społeczeństwo i naturę. Mimo coraz nowszych rozwiązań, które mają na celu poprawienie jakość powietrza, nasilają się dolegliwości spowodowane zanieczyszczeniami. Zaskakujące badania przeprowadzili naukowcy z USC na temat tego zjawiska.

W grupie kobiet w wieku 70 i 80 lat, udowodniono, że są one doświadczone większym spadkiem pamięci i atrofii mózgu, a co za tym idzie choroby Alzheimera. U kobiet oddychających powietrzem niezanieczyszczonym, te anomalie nie wystąpiły. Aby wykonać takie badania, wykorzystano dane około 998 kobiet w starszym wieku. Ostateczne wnioski otrzymano przez kontrolowanie badań mózgu wykonanych w odstępie pięciu lat. 

Lekarze poszukują sposobu, aby zapobieganiem chorobie Alzheimera lub zmniejszać ryzyko jej wystąpienia. Doprowadza ona bowiem nawet do śmierci. Niestety obecnie nie ma sposobu na całkowite przywrócenie do zdrowia osoby, która zachoruję na Alzheimera.

- To pierwsze badanie, które naprawdę wykazało w modelu statystycznym, że zanieczyszczenie powietrza było związane ze zmianami w mózgu ludzi i że zmiany te były następnie związane ze spadkiem wydajności pamięci - powiedział Andrew Petkus, profesor neurologii klinicznej.

DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD GALERIĄ

 - Mamy nadzieję, że dzięki lepszemu zrozumieniu podstawowych zmian mózgu spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza badacze będą w stanie opracować odpowiednie metody, aby pomóc osobom z lub zagrożonym pogorszeniem funkcji poznawczych - dodał profesor.

Dlaczego smog jest taki groźny?

W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się cząsteczki PM 2,5. Są niewielkie, ale mogą być groźne, gdyż przez swój niewielki rozmiar i masę utrzymują się w powietrzu bardzo długo. Pochodzą one ze spalin, dymu i pyłu, a co się z tym wiąże, są wytwarzane praktycznie cały czas. Wdychamy je bezustannie i dzięki temu łatwo mogą dotrzeć do mózgu, a w konsekwencji zniszczyć naszą pamięć i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

Dzisiaj grzeje: 1. W gabinecie ginekologa umieszczono ukrytą kamerę. Ofiar mogą być setki, internauci szukają sprawcy

2.  Ślad po niej zaginął po wybuchu wielkiej afery. Są doniesienia o Jolancie Pieńkowskiej

Smog wywołuje wiele negatywnych zmian w zdrowiu człowieka. osoba wdychająca takie powietrze, narażona jest na astmę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby płuc, a przez to nawet na przedwczesną śmiercią. Dzięki zdobytym informacjom, badacze mogli znaleźć związek między  zanieczyszczeniami a zmianami w mózgu i problemami z pamięcią.

- To badanie stanowi kolejny element układanki, jaką jest choroba Alzheimera. Identyfikuje ono niektóre zmiany w mózgu, które łączą zanieczyszczenie powietrza i osłabienie pamięci. Każde badanie przybliża nas o krok do unicestwienia epidemii choroby Alzheimera - powiedział Petkus.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony rodzin nie dostaną 500 plus?! Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana
  2. Beata Tyszkiewicz zabrała głos ws. "Tańca z gwiazdami". Zdradziła tajemnicę dzisiejszego finału
  3. Przenigdy nie wylewaj wody po gotowaniu jajek! Można ją wykorzystać w niezwykły sposób, efekt powala
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. TRAGICZNE wieści dla kierowców. Fiskus zabierze wielką część wypłaty z polisy

źródło: wprost

Następny artykuł