Andrzej Duda podjął decyzję. Nowy etap walki ze smogiem, UOKiK i Inspekcja Handlowa będą nakładać kary

Andrzej Duda podjął decyzję. Nowy etap walki ze smogiem, UOKiK i Inspekcja Handlowa będą nakładać kary Źródło: flickr

Smog, który tak bardzo szkodzi wszystkim mieszkańcom Polski, ma się zmniejszyć. Andrzej Duda podjął ważną decyzję, dzięki której czeka nas nowy etap walki ze smogiem: UOKiK i Inspekcja Handlowa zostaną uprawnione do nakładania kar.

Smog jest niewidocznym problemem, z którym walka właśnie się rozpoczęła. Prezydent Polski wychodzi naprzeciw obywatelom, podejmując decyzję, która ma przyczynić się do lepszej jakości powietrza. Niebawem w życie wejdą zmiany, dzięki którym ochrona środowiska będzie łatwiejsza.

Smog przestanie szkodzić w Polsce

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nową ustawę dotyczącą ochrony środowiska. Zgodnie z nią UOKiK i podlegająca mu Inspekcja Handlowa zyskały nowe kompetencje. Od teraz zajmą się kontrolą pieców i będą mogły nakładać kary tam, gdzie nie zostaną spełnione wszystkie warunki odnośnie norm. Ma to wyeliminować "kopciuchy", które wciąż są sprzedawane i pogarszają stan środowiska.

- Dobrze, że te przepisy uszczelniono, choć szkoda, że w ogóle trzeba było to robić. Od początku w tych przepisach było mnóstwo niedoróbek - powiedział Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

W porównaniu z innymi europejskimi krajami, Polska jest zdecydowanie w tyle. Od niemal lat 70. takie przepisy zostały wprowadzone w Wielkiej Brytanii, która pamięta jeszcze "wielki smog" z 1952, wskutek którego śmierć poniosło ponad 5 tysięcy osób w ciągu jednego tygodnia.

Kiedy zniknie smog?

To kiedy w kraju zostanie zażegnany problem smogu? Zgodnie z przewidywaniami eksperta, na zmiany trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

- Producenci w końcu zrozumieją, że bardziej będzie im się opłacało sprzedawać kotły spełniające normy, które kosztują po 20 tys. zł, niż kopciuchy po 800 zł za sztukę - wyznał Siergiej.

Dzisiaj grzeje: 1. Najsmutniejsze wiadomości o Beacie Tyszkiewicz! Fani są zdruzgotani
2. Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje mama czołowego ministra w rządzie PiS

Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi, w kraju znowu zawita czystsze powietrze, a Polacy będą mogli odetchnąć z ulgą, nie bojąc się o swoje płuca.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Do końca miesiąca dadzą ci 300 ZŁ! Uprawnionych są miliony Polaków
  2. 22-letnia polska aktorka zabiła siebie i swojego ukochanego. Po latach wyszła na jaw smutna prawda o ich związku
  3. Widzisz, że ktoś polewa auto wrzątkiem z czajnika? Dzięki temu zaoszczędził mnóstwo pieniędzy
  4. Anna Lewandowska długo skrywała wiadomość o ciąży. Jej mąż zdradził najpilniej strzeżony sekret dot. drugiego dziecka
  5. Mąż porwał i torturował żonę i syna, zmuszał ich do najgorszych rzeczy. Szczegóły piekła, jakie im zgotował, będą śnić się policjantom po nocach

źródło: moneypl

Następny artykuł