To śmiało można nazwać śmiertelnym ciosem wymierzonym opozycji, która od początku objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość walczy z obozem władzy o sądy. Dzisiaj formacja Kaczyńskiego może cieszyć się zwycięstwem.

Jak orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny, przepisy dotyczące wyboru I prezesa Sądu Najwyższego są częściowo niezgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że jest nim od 2014 roku prof. Małgorzata Gersdrof. Bez jakiegokolwiek rozpoznania Trybunał postanowił o uznanie wszystkiego co do tej pory zrobiła aktualna prezes SN za nieaktualne. Orzeczenie w tej sprawie wydała prezes TK Julia Przyłębska, stojąca na czele pięcioosobowego składu rozpatrującego wniosek grupy parlamentarzystów PiS.

Wnioskował o to PiS

O stwierdzenie tej zgodności z ustawa z 2003 roku w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko I prezesa SN, wystąpiła grupa parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości. To na jego podstawie wybiera się kandydatów.

Według posłów to zagadnienie powinno być regulowane ustawą a nie regulaminem. Wnioskodawcy chcieli też, aby Trybunał Konstytucyjny uznał za niebyłe i nieskuteczne czynności dokonywane do tej pory przez prof. Małgorzatę Gersdorf.

Fot. Twitter/Krzystof Kossowski

Źródło: wiadomości.gazeta.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również