Jaki mandat grozi za śmiecenie na plaży? Na wakacjach posprzątaj po sobie

Jaki mandat grozi za śmiecenie na plaży? Na wakacjach posprzątaj po sobie Źródło: .

Śmiecenie na plaży to problem, z którym stykamy się podczas każdych wakacji. Nie tylko szkodzi to zwierzętom i psuje piękne krajobrazy, ale również grozi mandatem!

Wyrzucanie śmieci na plaży to jeden z głównych problemów, z jakim muszą borykać się nadmorskie miejscowości i nie tylko. Wybierz się na spacer po plaży, a z pewnością znajdziesz tam porzucone byle gdzie plastikowe butelki, puste puszki, plastikowe torby, niedopałki papierosów, plastikowe słomki czy kapsle. Śmieci pokrywają piasek tak daleko, jak okiem sięgnąć. Niewiele ze śmiecących osób wie, jak duży mandat za to grozi!

Wyrzucanie śmieci na plaży - mandat

Każdego roku na całym świecie produkuje się około 280 milionów ton plastiku, jak wynika z badań przeprowadzonych przez State University of New York. Nie trzeba jednak badań, aby zauważyć ten problem na polskich plażach. Śmieci z tworzyw sztucznych są szkodliwe zarówno dla dzikich zwierząt, jak i dla zdrowia ludzkiego. Gdy zwierzę morskie spożywa tworzywa sztuczne, może to prowadzić do jego śmierci lub poważnych obrażeń i chorób.

W związku z tym ludzie spożywający ryby, które mają plastik w swoim ciele, mogą również stać się podatni na poważne zagrożenia dla zdrowia. Substancje chemiczne zawarte w tworzywach sztucznych, mogą rozprzestrzeniać się na tkanki organizmu i powodować poważne szkody dla zwierzęcia i człowieka, który je spożywa. Troska o środowisko naturalne to nie jedyny powód, dla którego należy nie śmiecić na plaży. Zaśmiecanie plaży lub zakopywanie śmieci w piasku grozi mandat w wysokości od 50 do 500 zł.

Czy alkohol na plaży jest dozwolony?

Chyba każdy się zgodzi, że jedną z największych przyjemności na wakacjach jest możliwość wypicia zimnego piwa, wylegując się na plaży. Plaże są wyłączone z kategorii miejsc publicznych, co oznacza, że jeśli regulamin plaży tego nie zabrania, można bez obaw ochłodzić się ulubionym piwem.

Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić. Pijane osoby zachowujące się głośno, wulgarnie i niekulturalnie mogą być zatrzymane przez policję lub straż miejską. Spożywanie alkoholu na plaży, na której jest to zabronione, grozi karą od 50 do 500 zł, zaś słuchanie głośnej muzyki i innego rodzaju zakłócanie wypoczynku innym plażowiczom może się skończyć karą w wysokości 20-500 złotych. 

Grill na plaży - gdzie można palić?

Rozpalanie grilla na plaży w polskim prawie nie jest zabronione. Jednak już głośne zachowywanie się czy śmiecenie na plaży - tak. Jeśli planuje się grillowanie na plaży należy pamiętać, aby ustawić grill w odległości przynajmniej 10 metrów od zabudować czy drzew i krzewów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dzień Ochrony Środowiska 2019 - data. Kiedy obchodzimy święto?
  2. Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Jak będą jeździć pociągi w lato?
  3. Jak zapleść wianek? DIY z polnych kwiatów
  4. Dzień Cyrku bez Zwierząt - czy taki w ogóle istnieje?
  5. Dzień Żółwia - święto polskie czy międzynarodowe?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News