Słynna rodzina uchodźców, której zdjęcie obiegło świat, a jego autor Daniel Etter otrzymał nagrodę Pulitzera, postanowiła wrócić do Iraku. Według imigrantów, Europa zagwarantowała za mało pieniędzy, słabe warunki mieszkaniowe i paskudne jedzenie. 

Niemiecki Bild podał, że uchodźcy, którzy zostali sfotografowani na wyspie Kos, nie mogli znieść życia w obozie dla uchodźców. Sześcioosobowa rodzina została ulokowana w obozie w Berlinie. Wcześniej odbyli długą podróż, za którą zapłacili około 6,5 tysiąca dolarów. Wraz z małżeństwem, do kraju przybyła czwórka dzieci.

– Nie chcieliśmy tkwić w ośrodku dla uchodźców. Myśleliśmy, że dostaniemy mieszkanie. Codziennie chodziłem do Lageso (red. Krajowy Urząd ds. Socjalnych), pokazywałem im słynne zdjęcie z plaży w Kos i pytałem o przydzielenie lokum, ale bezskutecznie. Nie mogliśmy już patrzeć na jedzenie w Spandau. Było podłe, a kazali nam jeszcze za nie płacić – przekonywał Majid (mężczyzna z fotografii) w rozmowie z Bildem.

Irakijczyk z zawodu jest mechanikiem samochodowym. Oczekiwał, że Niemcy zagwarantują mu mieszkanie oraz pieniądze. Wcześniej mówił, że Angela Merkel jest dla niego jak matka. Po pobycie w Berlinie zmienił zdanie. Uważa, że podróż do Unii była pomyłką, a w obozach nie da się wytrzymać ze względu na słabe warunki i przeciążony personel. Przekonywał, że do Europy przybył po lepsze życie niż w Iraku, a było jeszcze gorzej niż w państwie ogarniętym wojną.

Majid do tego stopnia zawiódł się na Unii, że z pomocą krewnych postanowił wrócić do Iraku, gdzie trwa wojna. Dostał 5-letni zakaz wjazdu do strefy Schengen. W kraju został najstarszy syn, który został wyrzucony z obozu dla uchodźców. Twierdzi, że najpierw ojciec pojechał pochować matkę, a za nim wyruszyła rodzina, gdyż obawiali się, że nigdy go więcej nie zobaczą. Uważa, że media kłamią na temat wywiadu.

Fot. Facebook/Europe says Oxi/screenshot

 

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: bild, wpolityce.pl

...

Zobacz również